* „Widnokrąg” - adaptację słynnej powieści Wiesława Myśliwskiego - przedstawi zespół Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Prapremiera spektaklu reżyserowanego przez Bogdana Toszę odbędzie się w sobotę.*
Tosza, który jest też autorem adaptacji, powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że powieść Myśliwskiego prowokuje do pytania o to, jak tworzymy swój świat, jak tworzymy swoje widzenie świata. Podkreślił, że za kluczowe w swojej adaptacji uważa słowa nauczyciela skierowane do głównego bohatera Widnokręgu , kiedy go uczy wrażliwości w patrzeniu na świat: „Tego, co ty widzisz, nikt inny nie widzi”.
Tosza przypomniał, że konstrukcja świata w powieści Myśliwskiego nie jest linearna ani uporządkowana, wiele rzeczy nie zgadza się ze sobą. Jest to zapis życiowych doświadczeń bohatera, różnych jego inicjacji, wydobywanych z pamięci.
- Strumień pamięci i przyglądanie się mu, próba doszukania się samego siebie w tym strumieniu pamięci wydaje się tutaj czymś najważniejszym - uznał Tosza.
Jego zdaniem, twórczość Myśliwskiego to requiem dla ginącego świata, ginącej kultury i nie należy jej zaliczać do tzw. nurtu wiejskiego.
- Nie ma żadnej wsi, takiej, jaką opisuje Myśliwski . On konstruuje pewien mit wsi, takiej wsi, z której wszystko się zaczęło, wsi jako mitycznego prapoczątku cywilizacji w ogóle - tłumaczył Tosza.
Autorem scenografii do spektaklu jest Jerzy Kalina. Muzykę skomponował Piotr Salaber. Choreografię przygotował Zbigniew Szymczyk. Główną rolę Piotra gra Mikołaj Roznerski.
Na premierze ma być obecny Wiesław Myśliwski . W piątek pisarz spotka się z czytelnikami w Lublinie w Bibliotece im. Hieronima Łopacińskiego.
Wiesław Myśliwski - wybitny polski pisarz i dramaturg - urodził się w 1932 r. w Dwikozach pod Sandomierzem. Za powieść Widnokrąg otrzymał w 1997 r. Literacką Nagrodę Nike. Ponownie został nią uhonorowany 10 lat później za Traktat o łuskaniu fasoli .