Trwa ładowanie...

Poznańskie Muzeum Henryka Sienkiewicza do remontu

Poznańskie Muzeum Henryka Sienkiewicza do remontuŹródło: PAP/CAF (archiwum)
d3vl459
d3vl459

Środa była ostatni dniem, kiedy można było obejrzeć stałą wystawę Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. W listopadzie muzeum będzie przygotowywane do remontu i modernizacji - powiedziała szefowa muzeum st. kustosz Anna Surzyńska - Błaszak.

Muzeum zostanie zmodernizowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego - kosztem 3,5 miliona złotych, z tego dwa miliony pochodzić będą z budżetu Unii Europejskiej, reszta to pieniądze miasta Poznania.

W ramach inwestycji wyremontowana zostanie zabytkowa kamienica, w której znajduje się muzeum, w piwnicy powstanie sala edukacyjna, a na strychu magazyny dla zbiorów. Obiekt zostanie przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne.

d3vl459

- Będziemy mieli wreszcie magazyny z prawdziwego zdarzenia, a w sali edukacyjnej będzie można prowadzić interaktywne lekcje historii - powiedziała Surzyńska - Błaszak.

Po remoncie i modernizacji muzeum zachowa swój dotychczasowy charakter. Będzie to prezentacja eksponatów w salach wystawienniczych, jednak wystawiane pamiątki będą znajdowały się w nowoczesnych gablotach.

Na pierwszym piętrze powstanie cześć multimedialna, w której na ekranach interaktywnych będą prezentowane - uzupełniające wystawę stałą - ilustracje czy dokumenty.

- Czasami nie można pokazać wszystkich pamiątek, które posiadamy, dlatego część z nich będzie można obejrzeć na ekranach. Nie chcemy jednak wprowadzać prezentacji multimedialnych zamiast pokazywania oryginałów - zastrzegła kustosz.

d3vl459

Prace budowlane rozpoczną się w styczniu 2011 roku, zakończenie modernizacji zaplanowano na wiosnę 2012 roku. W tym czasie zbiory muzeum będzie można oglądać w innych poznańskich placówkach muzealnych.

Poznańskie muzeum powstało 10 czerwca 1978 r. z inicjatywy miłośnika twórczości Henryka Sienkiewicza , nieżyjącego już kolekcjonera Ignacego Mosia.

W zabytkowym wnętrzu XVI-wiecznej kamieniczki stojącej przy Starym Rynku w Poznaniu prezentowane są dokumenty, fotografie i rękopisy pisarza oraz maska pośmiertna Henryka Sienkiewicza . Zbiór uzupełniają meble z epoki, dzieła sztuki oraz pamiątki rodzinne.

Muzeum dysponuje też zbiorem wydań dzieł Henryka Sienkiewicza , zarówno publikowanych w Polsce, jak i na świecie. Dzieła Sienkiewicza przetłumaczono na 38 języków świata.

d3vl459
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vl459