Trwa ładowanie...
tybet
23-04-2010 13:35

Poznaj nauki Dalajlamy

Poznaj nauki DalajlamyŹródło: Inne
d2w4nh7
d2w4nh7

Gorąco zachęcamy do lektury książek XIV Dalajlamy .

Ten duchowy nauczyciel zawsze mocno podkreślał znaczenie współczucia i miłosierdzia. Uczucia te oraz droga do ich odnalezienia w sobie są głównym wątkiem książek autorstwa XIV Dalajlamy . Słowo ‘dalajlama’ tłumaczone bywa jako ‘ocean mądrości’ – skoro mamy okazję zanurzyć się w oceanie mądrości i miłosierdzia, skorzystajmy z okazji.

d2w4nh7

XIV Dalajlama , Tenzin Giaco, przyszedł na świat 6. lipca 1935 roku w chłopskiej rodzinie, w miejscowości Takcer w południowo- wschodnim Tybecie. W wieku dwóch lat chłopiec został uznany za inkarnację XIII Dalajlamy, Thubtena Giaco.

W rok po inwazji chińskiej na Tybet, w 1950 roku XIV Dalajlama został wezwany do zrzeczenia się swojej władzy politycznej. W 1954 roku XIV Dalajlama udał się do Pekinu, gdzie prowadził rozmowy pokojowe z Mao Zedongiem oraz z innymi przywódcami chińskimi, w tym także z Deng Xiaopingiem. Ostatecznie, w roku 1959, po brutalnym stłumieniu narodowego powstania tybetańskiego w Lhasie, XIV Dalajlama , pod naciskiem własnego narodu, uciekł z Tybetu. Od tamtej pory żyje na wygnaniu w Dharamsali, siedzibie Tybetańskiego Rządu na Uchodźstwie.

W 1989 roku XIV Dalajlama został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

XIV Dalajlama odwiedził dotychczas ponad 50 państw; prowadzi dialog z przywódcami religijnymi.

d2w4nh7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w4nh7