Trwa ładowanie...

Pożegnania 2007: Ryszard Kapuściński wśród dziesięciu wybitnych postaci

Pożegnania 2007: Ryszard Kapuściński wśród dziesięciu wybitnych postaciŹródło: Inne
dpj05wl

Nazwisko Ryszarda Kapuścińskiego znalazło się wśród dziesięciu wybitnych, zmarłych w tym roku, postaci na liście „Pożegnania 2007”, opublikowanej w niedzielę przez szwedzki dziennik „Dagens Nyheter”.

Z polityków na liście wymienia się m.in. byłego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna i zamordowaną w czwartek w Pakistanie przywódczynię opozycji Benazir Bhutto. Wśród znanych światu postaci kultury są m.in. rosyjski wirtuoz wiolonczeli Mstisław Rostropowicz, włoski tenor Luciano Pavarotti, szwedzki reżyser Ingmar Bergman , estoński pisarz Jaan Kross .

dpj05wl

Autorka noty o Ryszardzie Kapuścińskim , komentatorka polityczna dziennika Hanne Kjoeller napisała m.in., że zabrał on z sobą do grobu swój specjalny sposób widzenia Afryki. Zaprezentował go najlepiej w książce Ebenholts , czyli w przetłumaczonym na szwedzki Hebanie .

Zdaniem Kjoeller polski pisarz z rzadko spotykanym przekonaniem ukazał mieszkańców Afryki jako takich samych jak my i równych nam, Europejczykom.
Kapuściński nigdy nie „poklepywał” ich protekcjonalnie. Patrzył im stale prosto w oczy. Dzięki temu mógł opowiadać o nich tak znaczące rzeczy” - pisze w pożegnaniu pisarza Hanne Kjoeller.

Ryszard Kapuściński zmarł 23 stycznia w wieku 74 lat. Był autorem reportaży i książek dotyczących problemów współczesnego świata (m.in. Cesarz , Szachinszach , Imperium , Podróże z Herodotem ). Jego książki przetłumaczono na 28 języków.

dpj05wl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpj05wl