Trwa ładowanie...
dszinhv

Powstanie Warszawskie oczami starszych panów

dszinhv
dszinhv

Powstanie Warszawskie z perspektywy starszych panów, którzy z humorem próbują przetrwać najtrudniejsze chwile - to temat powieści Władysława Zambrzyckiego Kwatery Bożych Pomyleńców.

We wtorek w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się promocja powieści.

Książka, której akcja dzieje się w czasie Powstania Warszawskiego, opowiada o czterech starszych panach, którzy regularnie spotykają się ze sobą i dyskutują na tematy niezwiązane z tragedią dziejącą się na zewnątrz. Jako niezdolni do brania udziału w powstańczych walkach, starają się przetrwać wojenną zawieruchę i zachować optymizm. W tym celu każdy z bohaterów zobowiązał się do przestrzegania zakazu poruszania tematów przygnębiających.

Jak napisał autor książki, ci stateczni panowie spędzają sierpień i wrzesień 1944 roku w pokoju przy wypożyczalni książek. Dla zabicia czasu gawędzą, toczą spory, doznają wzruszeń, usiłują te wzruszenia zataić i broniąc się przed otępieniem, często żartują.

dszinhv

Według historyka prof. Pawła Wieczorkiewicza, książka jest wiernym i przejmującym obrazem Powstania Warszawskiego, który jest podany z dużą klasą literacką. Jak podkreślił, powieść należy do tych nielicznych książek, które opowiadają o Powstaniu Warszawskim z perspektywy ludności cywilnej.

Jak powiedział literaturoznawca Tomasz Burek, niezwykła wartość tej książki polega na tym, że jej forma nawiązuje do dawnego i klasycznego gatunku jakim były dialogi platońskie.
- Bohaterowie tocząc rozmowy o wysokiej kulturze przeciwstawiają się tym samym traumie niszczonej Warszawy - powiedział Burek.

Zdaniem Burka, na uwagę zasługuje subtelna, misterna budowa książki. Jak podkreślił, jest to wielka literatura, która umiejętnie posługuje się technikami literatury popularnej po to, aby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Jak poinformował wydawca powieści z wydawnictwa Antykwariat Książek Przemysław Cieślak, książka po raz pierwszy ukazuje się w pełnym, nieocenzurowanym wydaniu. Wcześniejsze okrojone wydania ukazały się w 1959, 1967 i 1985 r.

dszinhv

Na promocję książki przybyła m.in. rodzina autora, ambasador Belgii w Polsce Jan Luykx, uczestnik Powstania Warszawskiego Edmund Baranowski, a także aktorka filmowa i teatralna Alina Janowska.

Władysław Zambrzycki był polskim pisarzem i dziennikarzem. Urodził się 14 listopada 1891 r. w Radomiu, studiował w Belgii, w okresie międzywojennym pracował m.in. jako sprawozdawca sądowy. Największą popularność zyskał jako autor powieści Nasza Pani Radosna (1931), która opisuje przygody bohaterów przeniesionych w cudowny sposób do Pompei. Zmarł 28 kwietnia 1962 r. w Warszawie.

dszinhv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dszinhv