Kioku suru Warushawa to tytuł książki napisanej przez pana Shunji Ozaki, turystę z Japonii.
Pan Shunji Ozaki z zawodu jest nauczycielem, przez 25 lat pracował w szkole średniej, ucząc angielskiego. Po raz pierwszy przyjechał do naszego kraju dziesięć lat temu jako zwykły turysta. Jednym z punktów na trasie wycieczki był Oświęcim.
Po pierwszej wizycie pan Ozaki przyjeżdżał do Polski jeszcze sześć razy. Przede wszystkim do Warszawy. Razem z przewodniczką spacerował po mieście, zatrzymywał się w miejscach pamięci, spisywał historię domów, ulic. W Japonii studiował książki poświęcone historii Polski. Na początku czytał najwięcej o losach warszawskich Żydów i działalności Żegoty. Szybko poszerzył pole zainteresowań i zaczął badać działalność ruchu oporu i historię Powstania Warszawskiego.
Materiał na książkę zbierał prawie dziesięć lat. Składa się z dziesięciu części, z których każda opisuje historię jakiegoś fragmentu Warszawy: przeczytamy o walkach powstańczych na Czerniakowie, o sierocińcu Korczaka na dawnej ulicy Krochmalnej, jest też rozdział poświęcony warszawskiemu Muzeum Powstania.
320-stronicowa książka zatytułowana Kioku suru Warushawa, czyli Warszawa pamięta albo Pamiętam o Warszawie, gdyż po japońsku można ten tytuł tłumaczyć w dwojaki sposób, na początku lipca ukazała się w Japonii.