Trwa ładowanie...

Powstanie muzeum Haliny Poświatowskiej

Powstanie muzeum Haliny PoświatowskiejŹródło: Inne
d2olowy
d2olowy

W Częstochowie powstanie muzeum Haliny Poświatowskiej, akt jego ustanowienia podpisali: prezydent miasta Tadeusz Wrona i, w imieniu rodziny poetki, jej brat Zbigniew Myga.

Uroczystość odbyła się w ogrodzie posesji przy ul. Jasnogórskiej 23, gdzie w latach 1946-1967 mieszkała Halina Poświatowska. Podpisana została także umowa najmu, na mocy której w budynku należącym do rodziny poetki powstanie stała ekspozycja muzealna poświęcona życiu i twórczości Haliny Poświatowskiej - częstochowianki, przedwcześnie zmarłej poetki, przez krytyków uznawanej za ideał kobiecej wrażliwości i literackiej subtelności.

Muzeum ma powstać do końca września przyszłego roku kosztem ok. 240 tys. zł.
Zofia Kucówna.

W częstochowskiej Szkole Podstawowej nr 8 im. Haliny Poświatowskiej zgromadzono w celach ekspozycyjnych liczne pamiątki związane z życiem i twórczością poetki. Powracał jednak pomysł utworzenia w Częstochowie muzeum z prawdziwego zdarzenia, które funkcjonowałoby w świadomości mieszkańców miasta oraz przybywających gości jako Muzeum Haliny Poświatowskiej.

d2olowy

Co roku w Częstochowie organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej.

Twórczością częstochowskiej poetki władze miasta zainteresowały także Amerykanów (Poświatowska leczyła się w USA i studiowała tam) z zaprzyjaźnionego miasta South Band. W tym roku odbędzie się tam druga edycja Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. Nagrodę ufundują wspólnie burmistrz South Band i prezydent Częstochowy. Urząd Miasta planuje też przekazanie do biblioteki w South Band tomików poezji i książek o poetce.

Natomiast w zaprzyjaźnionym z Częstochową niemieckim mieście Pfhorzheim prof. Elżbieta Hurnik z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wygłosi referat o poezji Poświatowskiej.

Halina Poświatowska urodziła się 9 maja 1935 roku w Częstochowie. W czasie wojny zapadła na ciężka chorobę serca. W 1953 roku, w sanatorium w Kudowie, poznała swego późniejszego męża Adolfa Poświatowskiego, który zmarł nagle na serce w 1956 roku.

d2olowy

W grudniu 1956 poetka zadebiutowała na łamach „Gazety Częstochowskiej” wierszami Szczęście i Człowiek z Annapurny.

Postępująca choroba serca sprawiła, że w 1958 roku poetka podjęła decyzję o poddaniu się operacji w jednej z klinik amerykańskich. Po przeprowadzonej na otwartym sercu operacji, Poświatowska podjęła studia w Smith College w Northampton w stanie Massachusetts. W tym czasie w krakowskim Wydawnictwie Literackim ukazał się pierwszy tomik jej poezji Hymn bałwochwalczy.

W 1961 roku na pokładzie Batorego poetka wróciła do Polski i rozpoczęła studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1963 roku została członkiem Związku Literatów Polskich.

d2olowy

W 1966 roku Poświatowska przebywała na stypendium w Paryżu. W 1967 roku ukazał się tom autobiograficznej prozy - Opowieść dla przyjaciela .

Poetka zmarła 11 października 1968 roku w wieku 32 lat - po drugiej operacji serca. Została pochowana na częstochowskim cmentarzu Św. Rocha.

Halina Poświatowska poruszała w swych wierszach problemy miłości i śmierci, uprawiała poezję sensualistyczną, a jednocześnie nasyconą refleksją egzystencjalną. Jej proza autobiograficzna Opowieść dla przyjaciela stanowi autokomentarz do twórczości i postawy życiowej, afirmującej życie na przekór śmierci.

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj