Powstanie specjalistyczna mapa cyfrowa terenu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Szef działu konserwacji placówki Rafał Pióro poinformował, że zebrane w ten sposób dane będzie można wykorzystać do celów konserwatorskich i edukacyjnych.
Laserowe skanowanie terenu byłego obozu Auschwitz oraz Birkenau z wolno poruszającego się helikoptera umożliwi zebranie niezbędnych danych cyfrowych. (...) Dzięki tym badaniom pozyskamy cyfrowy zapis terenu nadający się do późniejszej obróbki. Płaskie fotografie, wizualizacje przestrzenne terenu będą bardzo przydatne w naszej pracy - powiedział w poniedziałek Rafał Pióro.
Rzecznik muzeum Jarosław Mensfelt wyjaśnił, że badania pozwolą też uzyskać dane dotyczące stanu zachowania terenów dawnego Auschwitz oraz Birkenau. Zostanie wygenerowana ortofotomapa, czyli rzeczywista mapa terenu w układzie geodezyjnym. Skanowanie jest całkowicie bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin - powiedział.
Badania zostaną przeprowadzone w godzinach przedpołudniowych. We wtorek prace zakończą się około godziny 8.30. Następnego dnia zakończenie skanowania przewidziano na 11.30. Jeśli pogoda będzie niesprzyjająca skanowanie odbędzie się 7 maja. W tym czasie muzeum będzie nieczynne.
Mensfelt powiedział, że w Polsce tylko kilka firm wykonuje tego typu badania. Helikopter, z którego robione będą pomiary, przyleci z Holandii. Podobna dokumentacja wykonywana już była dla miasta Kraków i dla muzeum w Wilanowie wraz z całym zespołem pałacowo-parkowym.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i więźniów innych narodowości.