Trwa ładowanie...

Powstanie Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka

Powstanie Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka MatołkaŹródło: Inne
d36rn98
d36rn98

Centrum Bajki w Pacanowie i Międzynarodowe Centrum Kultury, m.in. te projekty otrzymają dotacje z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF) i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).

Dzięki funduszom przeprowadzona zostanie modernizacja Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, a w Pacanowie powstanie Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Ponadto znalazły się pieniądze na konserwację zabytków piśmienniczych w Cieszynie i we Wrocławiu oraz na skansen archeologiczny "Karpacka Troja" w Trzcinicy (woj. podkarpackie), gdzie odnaleziono kilka ufortyfikowanych osad z wczesnego średniowiecza.

MKiDN spodziewa się ponadto, że państwa-darczyńcy obu mechanizmów finansowych zdecydują się wkrótce na dotowanie kolejnych polskich inwestycji kulturalnych. Polska stara się m.in. o fundusze na renowację zabytków na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy.

Dofinansowanie jest możliwe dzięki dwóm umowom, które w maju 2004 r. podpisał polski rząd. Umożliwiają one Polsce korzystanie z dodatkowych - oprócz funduszy unijnych - form bezzwrotnej pomocy. Pierwszy z nich, to Mechanizm Finansowy EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) drugi, to Norweski Mechanizm Finansowy. W ramach tych programów, w latach 2004-2009 Polska ma otrzymać 533,5 mln euro.

Głównym celem pomocy jest zredukowanie różnic społecznych i gospodarczych w Europie oraz wsparcie nowych członków UE w ich staraniach, zmierzających do pełnego uczestnictwa w rozszerzonym rynku wewnętrznym. Norweski Mechanizm Finansowy ma pomagać w realizacji m.in. programów dotyczących ochrony środowiska, dziedzictwa kulturowego, we wdrażaniu prawa UE i przepisów z Schengen.

d36rn98
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36rn98