Trwa ładowanie...
biblioteka
23 kwietnia 2010, 13:49

Powstaje Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa „Pomerania”

Powstaje Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa „Pomerania”Źródło: Inne
d2bl827
d2bl827

Książnica Pomorska przystąpiła do realizacji projektu „Biblioteka cyfrowa”, w ramach którego powstaje Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa „Pomerania” oraz Rozproszony Katalog Centralny Bibliotek Szczecina i Regionu (RoK@Bi). Projekt finansowany jest ze środków przyznanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Zadaniem tego przedsięwzięcia jest ochrona narodowego i regionalnego dziedzictwa kulturowego, archiwizacja najcenniejszych zbiorów, rozszerzenie zakresu usług elektronicznych dla ludności, pracowników naukowych, studentów, podniesienie stopnia dostępności do zasobów edukacyjnych, bibliotecznych, naukowych, informacyjnych, archiwalnych, aktów prawa lokalnego, wspierania procesu e-learningu, wspieranie rozwoju miasta i regionu poprzez rozbudowę regionalnej i lokalnej infrastruktury społeczeństwa informacyjnego.

Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa Pomerania będzie tworzona wspólnie z Zachodniopomorskim Porozumieniem Bibliotek, w skład którego wchodzą biblioteki Uniwersytetu Szczecińskiego, Pomorskiej Akademii Medycznej, Akademii Morskiej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Politechniki Koszalińskiej, Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, Koszalinie, Kołobrzegu i Książnica Pomorska.

Trwają prace związane z instalacją sprzętu komputerowego, serwerów, oprogramowania.Wdrażane są systemy, za pomocą których opracowywane są zbiory i udostępniane online w Internecie. Na zapis cyfrowy przenoszonych jest kilkaset tysięcy stron cennych dokumentów, stanowiących regionalne i narodowe dziedzictwo kulturowe. Dzięki temu w zbiorach ZBC „Pomerania” dostępnych online znajdą się: zasób dziedzictwa kulturowego - wybrane zabytki piśmiennictwa znajdujące się w posiadaniu bibliotek publicznych Szczecina, Koszalina oraz innych bibliotek regionu; Pomeranika – zabytki piśmiennictwa regionalnego oraz bieżące tzw. Dokumenty Życia Społecznego - ulotki, katalogi wystaw, afisze, plakaty, zdjęcia, widokówki, muzykalia; pełne teksty (zasobów archiwalnych i bieżący) dokumentów urz ędowych, przepisów prawa lokalnego, uchwały rad miast, powiatów, Sejmiku, programy, strategie, itp. (tworzone przez Urzędy Miast, Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski); biuletyny informacyjne np.. gmin, miast, powiatów, urzędów oraz
prasa lokalna.

Jedną z ważniejszych kolekcji będą stanowiły materiały edukacyjne: „Nauka i dydaktyka”, gdzie znajdą się doktoraty, habilitacje, artykuły naukowe i czasopisma, skrypty, podręczniki tworząc w ten sposób repozytorium bibliotek i uczelni zachodniopomorskich. Zakres oraz ilość dostępnych w ten sposób zbiorów będzie zależna od decyzji rektorów poszczególnych uczelni.

d2bl827

Drugie zadanie realizowane w ramach projektu to Rozproszony Katalog Centralny Bibliotek Szczecina i Regionu (RoK@Bi). Jego zadaniem jest scalenie rozproszonych katalogów online, naukowych bazy danych, czasopism elektronicznych, bibliografii regionalnych tworzonych w różnych komputerowych systemach bibliotecznych w Książnicy Pomorskiej oraz bibliotekach akademickich i publicznych województwa. Udostępniane one będą za pośrednictwem jednolitej platformy cyfrowej, która umożliwi jednoczesne przeszukiwanie wszystkich zasobów będących w posiadaniu bibliotek Szczecina i województwa zachodniopomorskiego, ale także zasobów innych polskich i zagranicznych bibliotek. Regionalna platforma cyfrowa powstaje w oparciu o system, który wdrożony został w wielu bibliotekach naukowych na całym świecie. Jest to system METALIB firmy Exlibris i jest to pierwsze w Polsce wdrożenie oraz adaptacja tego systemu dla potrzeb polskich bibliotek.

Planowane oficjalne otwarcie Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej „Pomerania” oraz Rozproszonego Katalogu Centralnego Bibliotek Szczecina i Regionu (RoK@Bi) nastąpi w maju bieżącego roku.

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj