Porozumienie w sprawie utworzenia Śląskiej Biblioteki Cyfrowej podpisali w Katowicach dyrektor Biblioteki Śląskiej i rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Książki z zasobów obu instytucji będzie można teraz czytać, nie ruszając się sprzed komputera.
Na razie biblioteka cyfrowa liczy ok. 20 pozycji, w większości przedwojennych publikacji poświęconych Śląskowi i Zagłębiu. Z każdym dniem będzie jednak poszerzana o kolejne. Sygnatariusze porozumienia planują też włączyć do współpracy inne śląskie uczelnie.
Jak podkreślił rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Janusz Janeczek, ułatwi to pozyskiwanie środków m.in. z Unii Europejskiej na budowę cyfrowej książnicy.
– Śląsk to silny ośrodek naukowy. Gdyby nie doszło do powstania tej inicjatywy, zostalibyśmy zepchnięci na margines. Ktoś, kto nie publikuje dziś swoich osiągnięć w Internecie, działa w sposób archaiczny – powiedział dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki.
Biblioteka Śląska ma w swoich zbiorach 2 mln woluminów, a zbiory specjalistyczne liczą 30 tys. Prowadzi wymianę z wszystkimi najważniejszymi bibliotekami europejskimi, a także z Biblioteką Kongresu Stanów Zjednoczonych. Zbiory Uniwersytetu Śląskiego, mieszczące się w bibliotece głównej i 24 specjalistycznych, liczą 1,3 mln woluminów.