Trwa ładowanie...

Powstaje serial HBO na podstawie "Amerykańskich bogów" Gaimana

Powieść Amerykańscy bogowie Neila Gaimana doczeka się telewizyjnej adaptacji, której produkcją zajmą się Tom Hanks i Gary Goetzman.

Powstaje serial HBO na podstawie "Amerykańskich bogów" GaimanaŹródło: Inne
d3u47ku
d3u47ku

Powieść Amerykańscy bogowie * Neila Gaimanadoczeka się telewizyjnej adaptacji, której produkcją zajmą się * Tom Hanks* i * Gary Goetzman.

Jakiś czas temu media informowały, że na podstawie książki powstanie pełnometrażowy film, jednak dziś wiadomo, że stacja HBO zrealizuje serial liczący sześć sezonów, z których każdy najprawdopodobniej liczył będzie po 10-12 godzin.

* Gary Goetzman zdradził, że produkcja każdego z sezonów będzie kosztowała od 30 do 40 milionów dolarów.* Lwia część budżetu przeznaczona zostanie na efekty specjalne. Dla porównania, budżet innego serialu emitowanego właśnie w HBO Gra o Tron szacuje się na 50-60 milionów dolarów.

- W tej książce dzieją się naprawdę szalone rzeczy - tłumaczy Goetzman . - Podejrzewam, że w naszym serialu będzie więcej efektów specjalnych, niż w jakiejkolwiek innej produkcji telewizyjnej.

d3u47ku

Scenariusz serialu pisze Neil Gaiman oraz debiutujący w tej roli ceniony operator Robert Richardson, laureat Oscara za zdjęcia do takich filmów, jak Aviator oraz JFK.

* Gaiman przyznał ostatnio na swoim Twitterze, że sześć sezonów serialu nie oznacza, że wszystkie oparte będą na powieści Amerykańscy bogowie , lecz, że musi teraz napisać jej kolejne tomy.*

Przypomnijmy, że akcja powieści rozgrywa się w świecie, w którym bogowie i postacie z mitologii żyją wśród zwykłych śmiertelników. Po trzech latach spędzonych w więzieniu Cień ma wyjść na wolność. Ale w miarę jak do końca odsiadki pozostają tygodnie, godziny, minuty, sekundy, czuje narastający niepokój. Na dwa dni przed zakończeniem wyroku, jego żona, Laura, ginie wypadku samochodowym w tajemniczych okolicznościach - wszystko wskazuje...

Książka ta to coś więcej niż historia fantastyczna, jest bowiem opowieścią o współczesnym świecie, o przemijaniu wartości, konflikcie pomiędzy tym co nowe, a tradycjami, które powstawały przez wieki. Wojciech Sosnowski (ksiazki.wp.pl) pisał wręcz, że "kwalifikowanie Amerykańskich bogów do literatury fantasy jest grubym nieporozumieniem. Owa fantazja rozgrywająca się na granicy świata bogów i ludzi, między snem a jawą, gdzie w świat współczesności wdziera się zamierzchła przeszłość, nie bardzo pasuje do kanonu jakiegokolwiek gatunku literackiego. Zresztą Gaiman , sięgając do przestrzeni mitologicznej, sam takową tworzy - powieść zbudowana jest w większej części z ciągów skojarzeń przede wszystkim opartych na tym, co z pogańskich wierzeń zostało w kulturze masowej".

d3u47ku

"Erudycja kulturoznawcza i wspaniała wyobraźnia autora, intrygująca fabuła, czytelna nawet bez odniesień, wykorzystanie mnóstwa gatunków literackich z powieścią pikarejską, powieścią drogi i sensacyjną na czele. Współczesna Ameryka w oczach Gaimana stała się starożytnym Rzymem z jego melanżem kultów i religii, terenem, o który bogowie powinni walczyć, aby przeżyć" - pisał recenzent WP.

Premiery serialu należy spodziewać się najwcześniej w 2013 roku.

[oprac. gw]

d3u47ku
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u47ku