Trwa ładowanie...
d24pl9s
audiobook
23-04-2010 13:46

Powstaje audiobook o Śląsku

d24pl9s
d24pl9s

Sześć płyt i książka z esejami złożą się na unikatowe wydawnictwo - audiobook poświęcony Śląskowi, który ma się ukazać pod koniec roku. To będzie dźwiękowy pejzaż regionu - zapowiadają realizatorzy przedsięwzięcia.

Audiobook pod tytułem My som stond (Jesteśmy stąd) ukaże się nakładem Polskiego Radia Katowice i wydawnictwa Fabryczna 23. Pomysłodawcą wydawnictwa jest wieloletni redaktor naczelny regionalnych wydań „Gazety Wyborczej” - najpierw katowickiego, a później stołecznego, Andrzej Stefański. Jak podkreśla, jest to pionierski i unikatowy projekt, bowiem dostępne na polskim rynku audiobooki to z reguły książki czytane przez lektorów. Jego zdaniem Śląsk to wciąż ziemia mało znana, postrzegana przez pryzmat krzywdzących stereotypów.
- To wydawnictwo ma pokazać, że jest po prostu piękny, ale inny i właśnie przez to atrakcyjny - powiedział.

Realizacją zajmują się dwie cenione reportażystki radiowe - Anna Sekudewicz i Anna Dudzińska, za realizację dźwiękową odpowiada Jacek Kurkowski.

Każda z płyt to godzina nagrań, poświęcona innemu tematowi - są to dom, religijność, edukacja, praca, kultura i sport. Znajdą się na nich fragmenty reportaży, informacje o ważnych wydarzeniach związanych ze Śląskiem oraz wywiady ze znanymi ludźmi wywodzącymi się z tego regionu lub z nim związanymi.

I tak o domu, jakim jest dla niego Śląsk, wypowiada się m.in. reżyser i polityk Kazimierz Kutz, na płycie poświęconej kulturze znajdą się rozmowy z kompozytorem Wojciechem Kilarem, malarzem ze słynnej Grupy Janowskiej Erwinem Sówką, pisarzem Wojciechem Kuczokiem , czy reżyserem Grzegorzem Jarzyną.

d24pl9s

Płyta poświęcona religijności przypomni m.in. słynne pielgrzymki mężczyzn do sanktuarium w Piekarach Śląskich, postać pomagającej prostytutkom zakonnicy siostry Anny, będą też rozmowy z arcybiskupami - opolskim Alfonsem Nossolem i katowickim - Damianem Zimoniem oraz biskupem Tadeuszem Pieronkiem.

Sportowcy, którzy biorą udział w projekcie to m.in. piłkarz Jerzy Dudek, hokeista Mariusz Czerkawski, trener Antoni Piechniczek i biathlonista Tomasz Sikora. Na płycie poświęconej pracy wypowiedzą się Leszek Balcerowicz, Jerzy Buzek i Janina Ochojska, a edukacji - znani lekarze, profesorowie Andrzej Bochenek, Michał Tendera oraz Ewa Małecka-Tendera, a także prof. Jan Miodek .

*Wzorowane na radiowych dziennikach informacje o Śląsku przeczyta m.in. Kamil Durczok. Będzie można np. dowiedzieć się o mysłowickim Off Festiwalu, organizowanym przez lidera zespołu Myslovitz Artura Rojka, o tym, że pierwszy w Polsce loft powstał w Bytomiu i że na Śląsku urodził się twórca kremu Nivea. * Płytom towarzyszyć będzie książka z esejami autorstwa m.in. malarza Henryka Wańka oraz publicystów Michała Ogórka i Michała Smolorza. O kształt plastyczny wydawnictwa zadbał rektor katowickiej ASP prof. Marian Oslislo. Okładka audiobooka będzie przedstawiać katowicki Spodek i sąsiadującą z nim kopułę Galerii Rondo Sztuki oraz haftowaną makatkę ze śląskim napisem - tytułem wydawnictwa My som stond.

- Nie silimy się na stworzenie encyklopedii o Śląsku, ale szerokiego pejzażu tej ziemi, pokazującego jej wielki potencjał intelektualny. Dla radiowca, którego praca zawsze jest ulotna, ważny jest też dokumentacyjny charakter tego wydawnictwa - powiedziała Anna Dudzińska.

Audiobook ma się ukazać 4 grudnia - w dniu śląskiego, górniczego święta - Barbórki.

d24pl9s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24pl9s

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj