Trwa ładowanie...

Powstała Świętokrzyska Biblioteka Cyfrowa

Powstała Świętokrzyska Biblioteka CyfrowaŹródło: Jupiter
d113obt
d113obt

1470 dokumentów dotyczących regionu świętokrzyskiego można od piątku czytać w internecie dzięki Świętokrzyskiej Bibliotece Cyfrowej, która powstała w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

Jak powiedział na spotkaniu, podczas którego symbolicznie otwarto i zaprezentowano portal, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (WBP) Andrzej Dąbrowski, to pierwsza wirtualna biblioteka w województwie świętokrzyskim. Książnica weszła w skład Federacji Bibliotek Cyfrowych, jako 14. placówka regionalna w Polsce. Federację tworzy ponad 20 polskich cyfrowych bibliotek, których zbiory są wspólnie udostępniane.

Pierwszym dokumentem, który poddano cyfrowej archiwizacji w kieleckiej bibliotece, była najstarsza przechowywana tu książka - Catholicon Jana Balbusa z Genui, wydana w ok. 1470 roku w Strasburgu. Jak zapewnił Dąbrowski, liczba udostępnionych w dniu otwarcia pozycji celowo nawiązuje do roku wydania starodruku.

Za pomocą skanera do postaci cyfrowej przeniesiono całe archiwum „Gazety Kieleckiej”, pisma ukazującego się w latach 1870-1939, które kompletowano m.in. na podstawie egzemplarzy cenzorskich z czasów zaborów, przechowywanych w Petersburgu. Można także oglądać XVIII-wieczny atlas z 50 kolorowymi mapami, w tym mapą przedstawiającą Królestwo Polskie.

Jak powiedział dyrektor WBP, celem digitalizacji zbiorów bibliotecznych jest ochrona starych i cennych dzieł przed zniszczeniem, obniżenie kosztów ich udostępniania oraz przywrócenie zainteresowania wydawnictwami opublikowanymi przed laty. Cyfrowa biblioteka pozwoli udostępnić unikatowe zbiory i pokaże wartościowe pozycje regionalne - nie ma zamiaru rywalizować z największymi polskimi bibliotekami i udostępniać wszystkiego, co posiada WBP.

d113obt

Internauci mogą skorzystać ze zdigitalizowanych dokumentów podzielonych na dwie kolekcje: dziedzictwo kulturowe i zbiory współczesne. W ramach dziedzictwa kulturowego udostępniono najstarsze biblioteczne zbiory - stare druki, książki i czasopisma, a w zbiorach współczesnych - m.in. bibliografie i wydawnictwa WBP.

Czytelnik może odnaleźć interesującą go pozycję za pomocą indeksu autorskiego, tytułowego lub przy pomocy słów kluczowych - ten indeks będzie tworzony z uwzględnieniem sugestii osób korzystających z wirtualnej biblioteki.

Portal jest dostępny po polsku i po angielsku. Biblioteka przygotowuje francuską, niemiecką i rosyjską wersję serwisu. W przyszłości będą w nim udostępniane prezentacje multimedialne i elektroniczne wersje wystaw bibliotecznych.

Bibliotekę tworzą pracownicy działu digitalizacji i zbiorów cyfrowych biblioteki oraz informatycy. Od 2003 roku przy pomocy dwóch skanerów wykonali prawie 93 tys. skanów mikrofilmów i materiałów piśmienniczych. Zakładają, że miesięcznie będą przetwarzać na formę cyfrową od 600 do 700 dokumentów.

Koszt urządzeń i oprogramowanie, dzięki którym opracowano wersje cyfrowe i udostępniono biblioteczne zbiory, wyniósł ok. 400 tys. zł. Środki pochodziły z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu samorządu województwa świętokrzyskiego.

d113obt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj