Trwa ładowanie...
klaun
23-04-2010 13:31

Powrót Salmana Rushdiego

Powrót Salmana RushdiegoŹródło: Inne
d1fhhxu
d1fhhxu

Do księgarń trafia właśnie najnowsza powieść Salmana Rushdiego Śalimar klaun . To najnowsza powieść tego autora. Nominowana w roku 2005 do Nagrody Bookera oraz Nagrody Whitbreada.

Pisarz podejmuje w niej swój ulubiony temat tarcia Wschodu i Zachodu. Epicka powieść o niezwykle misternej konstrukcji stanowi komentarz Rushdiego do wydarzeń z pierwszych stron dzisiejszych gazet, jest jego odpowiedzią na ważkie pytania współczesności – o terroryzm, fundamentalizm, ścieranie się cywilizacji – choć można żywić przekonanie, że jeszcze długo po wygaśnięciu obecnych konfliktów pozostanie aktualna.

Główną bohaterką jest młoda kobieta, India Ophuls, córka amerykańskiego dyplomaty i Hinduski. Gdy Maximilian Ophuls, zostaje brutalnie zamordowany w biały dzień pod domem swej córki Indii przez terrorystę , wszystko wskazuje na motywy polityczne. A jednak zabójca miał z nim osobiste rachunki do wyrównania. Dlaczego zabił? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie Rushdie zabiera nas w podróż do okupowanej Francji, do współczesnego Los Angeles, a przede wszystkim do Kaszmiru, niegdyś ziemskiego raju, obecnie jednego z najbardziej zapalnych rejonów świata. Losy Kaszmiru i jego mieszkańców – zdaje się mówić Rushdie – to losy wszystkich innych rejonów świata, które padły ofiarą przesuwających się granic. Historia Maksa Ophulsa, jego córki Indii, Śalimara klauna oraz kobiety, która ich wszystkich łączy, jest uniwersalną opowieścią o bezbronności człowieka wobec potężnych sił zewnętrznych.

d1fhhxu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fhhxu