Powrót do Narnii
Do księgarń trafia właśnie nowa edycja Opowieści z Narnii . Zaś w grudniu na ekrany kin wchodzi filmowa adaptacja dzieła C.S. Lewisa.
Pamiętacie Narnię i Aslana? Wiecie, kim był autor historii, która niezmiernie rozpala wyobraźnię czytelników w każdym wieku?
Clive Staples Lewis urodził się w Belfaście, w północnej Irlandii. Kiedy miał 11 lat został posłany do szkoły w Wynyard w Anglii, a później do Cherbourg School w Malwern. Już wtedy pociągała go Norternnes - szczególna atmosfera Północy, jaką odnajdywał m.in. w mitologii nordyckiej i muzyce Wagnera.
Przez kolejne lata uczył się prywatnie, przygotowując się do wstąpienia na uniwersytet. W 1916 roku zdobył stypendium na Uniwersytecie w Oxfordzie. Po ukończeniu nauki, w 1924 roku Lewis otrzymał posadę w katedrze filozofii tej uczelni. Tam poznał J.R.R.Tolkiena. Poza pracą naukową Lewis pisze. Wówczas powstaje Trylogia międzyplanetarna, Listy starego diabła do młodego i Opowieści z Narnii .
W latach 40-tych znane były również jego audycje radiowe w BBC, w trakcie których poruszał przede wszystkim problemy moralności chrześcijańskiej, etyki i filozofii.
Jedną z powieści, która przyniosła Lewisowi sławę były Opowieści z Narnii . Cykl ten składa się z siedmiu części. Część pierwsza – Lew, czarownica i stara szafa – to bodaj najbardziej znana opowieść o czwórce rodzeństwa: Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja na wojny wyprowadza się z Londynu na wieś do wielkiego, starego domu zamieszkanego przez tajemniczego Profesora. Pewnego dnia, zupełnie przypadkowo Łucja (najmłodsza z rodzeństwa) odkrywa przejście do innego świata, znajdujące się w szafie. Kiedy przechodzi na drugą stronę i spotyka tam Pana Tumnusa, sympatycznego fauna, który opowiada jej jak to Narnią – krainą mówiących zwierząt, karłów, faunów i leśnych duszków – zawładnęła okrutna Biała Czarownica, która spętała całą krainę czarem wiecznej zimy...
W drugiej części zatytułowanej Książę Kaspian poznajemy losy księcia Kaspiana, którego wuj Miraz - uzurpator na tronie Narnii, rządzi nią w sposób niezgodny z odwiecznymi prawami i głosi, że wszelkie mówiące zwierzęta to wymysł wyobraźni a lew Aslan nigdy nie istniał. Kaspian jednak ciągle wierzy w Starą Narnię, wymyka się z zamku, kiedy wykrywa spisek na jego życie. Szczęśliwym trafem dociera do dzikich istot, starych mieszkańców Narnii – postanawia bronić prawdy i we współ ze swoimi poddanymi odzyskać należny mu tron.
Trzeci tom Podróż „Wędrowca do Świtu” to peregrynacje Łucji, Edmunda i ich kuzyn Eustachego za pomocą zaczarowanego obrazu przenoszą się na pokład „Wędrowca do Świtu”, gdzie ponownie spotykają młodego księcia Narnii - Kaspiana. Muszą pomóc mu w próbie odnalezienia dawno zaginionych przyjaciół ojca, baronów narnijskich, który uzurpator Miraz wysłał na morze - w tym celu rozpoczynają pełną przygód podróż aż na Koniec Świata.
W czwartej części Srebrne krzesło od czasów wyprawy „Wędrowca do Świtu” Eustachy jest starszy zaledwie o rok, a tymczasem w Narnii minęło blisko 50 lat i król Kaspian jest już potężnym i uznanym władcą. Jednakże jego ukochany syn - Rillian zaginął i ktoś musi go odnaleźć. Aslan to zadanie przeznacza właśnie Eustachemu... Piąta część _ Koń i jego chłopiec: Szasta ucieka z kraju Kalormenu na swoim koniu, Bri. Dowiaduje się, że Kalormeńczycy chcą podbić Narnię. Szósty tom cyklu _Siostrzeniec czarodzieja - podczas wakacji Digory i Polly odkrywają sekretne przejście, które łączy ich domy. Wkrótce dzieci zaprzyjaźniają się, a dzięki czarodziejskim pierścieniom, skonstruowanym przez szalonego naukowca, przenoszą się do Lasu Między Światami.
Ostatni tom Ostatnia bitwa: schyłek dziejów Narnii zdaje się być najspokojniejszym okresem tej magicznej krainy, jednak przejęcie narnijskich rządów przez Krętacza sprawia, że kraina stopniowo niszczeje, a jej mieszkańcy zostają zmuszeni do niewolniczej pracy na rzecz Kalormenu. Dzieci znów ruszają do walki – tym razem, by obalić władzę fałszywego Aslana.