Trwa ładowanie...
nobel
23-04-2010 13:23

Powieść Laureata Nagrody Nobla po raz pierwszy w Polsce

Powieść Laureata Nagrody Nobla po raz pierwszy w PolsceŹródło: Inne
d2v090k
d2v090k

Nagroda literacka, a szczególnie literacki Nobel, ma to do siebie, że powoduje ożywione zainteresowanie twórczością laureata po ogłoszeniu zwycięzcy. Jednak na pierwszą powieść laureata Nagrody Nobla z 2000 roku - Gao Xingjiana – czekać musieliśmy cztery lata. W przyszłym tygodniu, we wtorek 23 marca, trafi do księgarń Góra duszy, wydania przez poznańskie wydawnictwo Rebis.

Góra duszy - to odyseja w czasie i przestrzeni poprzez prowincjonalne Chiny, relacja z jedynej w swoim rodzaju wędrówki, w której realność splata się z fikcją, przeszłość z teraźniejszością, a konkret z metaforą. Ta epicka opowieść zawiera historie z dziejów starożytnych Chin, baśnie ludowe, wspomnienia z czasów dzieciństwa i rewolucji kulturalnej, rozważania filozoficzne, ale także namiętne sceny erotyczne.

Gao Xingjian to pierwszy chiński pisarz, który dostał literacką nagrodę Nobla. Do 1979 r. nie można było publikować jego utworów, a pisarzowi zakazano wyjazdu za granicę. Aby uniknąć prześladowań, Xingjian udał się na dziesięciomiesięczną wędrówkę w górzyste rejony Syczuanu. W tym samym roku opuścił Chiny i osiadł w Paryżu jako uchodźca polityczny.

W 2000 r. Xingjian otrzymał literacką nagrodę Nobla za "dzieła o uniwersalnej wartości, gorzkiej wnikliwości i językowym geniuszu, które otworzyły nowe ścieżki dla chińskiej powieści i dramatu" - jak uzasadniała swój werdykt szwedzka Akademia.

Władze chińskie nie były zachwycone przyznaniem literackiego Nobla pisarzowi, który we własnej ojczyźnie należy do autorów zakazanych. Do dziś nie zmieniły zdania.

Na zdjęciu: Gao Xingjian.

d2v090k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v090k