Trwa ładowanie...
ycipk-1aew9d
potter

Potrójny Harry Potter w walce z Obcymi

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Potrójny Harry Potter w walce z Obcymi
(Inne)
ycipk-1aew9d

Niedawno ukazała się powieść dla nastolatków, która śmiało może konkurować z Harr6y Potterem Joanne K. Rowling. Mowa o powieści Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi Rafała Kosika.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Powergraph pod patronatem Wirtualnej Polski.

Bohaterowie książki nie są czarodziejami, nikt z nich nie jest wybrańcem. Są zwykłymi dziećmi, z pewnego warszawskiego gimnazjum. To, co czyni Felixa, Neta i Nikę dziećmi szczególnymi, wynika z ich charakterów, umiejętności, zainteresowań i z kłopotów, w jakie wspólnie wpadają oraz ze sposobu, w jaki z tych kłopotów wychodzą.

ycipk-1aew9d

Głównym zadaniem, jakie postawił sobie autor, jest przekonanie dzieci, że warto czytać książki, bo mogą być ciekawe. Są oczywiście dzieci, które nigdy nie sięgną po książkę, nawet najlepszą, ale więcej jest takich, które przeczytają coś, jeśli tylko to coś będzie wystarczająco ciekawe.

Przesłanie książki można by streścić w jednym zdaniu: W życiu warto postępować słusznie. W zalewie pełnych przemocy gier komputerowych i niezbyt mądrych filmów, można odnieść wrażenie, że chcemy wychować nasze dzieci na brutalnych egoistów, traktujących innych ludzi przedmiotowo. Z drugiej strony mamy lektury szkolne, które w znacznej części napisane są językiem obcym współczesnym nastolatkom.

Felix, Net i Nika promuje pozytywne wartości w sposób zrozumiały i interesujący dla przeciętnego dziecka.

Felix, Net i Nika nie aspiruje do miana powieści ambitnej. Można by ją raczej określić mianem przygodowej. Jest tu dynamiczna akcja, przemieszanie świata rzeczywistego z fantastyką i wyraźnie zarysowani bohaterowie, z którymi młody czytelnik może się utożsamiać. Jest tu również dobro i zło, wraz z dylematami związanymi z możliwością wyboru.

ycipk-1aew9d

Jest podkreślona rola i wartość przyjaźni, lojalności i moralności. To wszystko jednak pokazane zostało bez moralizatorskiego zadęcia, w formie przystępnej dla przeciętnego nastolatka. Dodatkowym atutem są polskie realia i typowe problemy z rodzicami, nauczycielami i rówieśnikami, jakie miewają wszystkie dzieci.

Felix, Net i Nika to wielowątkowa powieść dla dzieci chodzących do podstawówki i gimnazjum. Spodobać powinna się również dorosłym, którzy jeszcze nie zamienili definitywnie beletrystyki na poradniki, podręczniki ekonomii i biografie.

Polub WP Książki
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1aew9d

ycipk-1aew9d
ycipk-1aew9d