Posłowie za Rokiem Słowackiego w 2009 r. i za uczczeniem Jerzego Grotowskiego
Posłowie Komisji Kultury i Środków Przekazu opowiedzieli się w czwartek za uchwałą o ustanowieniu roku 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego , a także za uczczeniem 10. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego . Projekty uchwał w tych sprawach trafią teraz pod obrady Sejmu.
- Komisja postanowiła zarekomendować projekty dwóch uchwał. Pierwsza to ustanowienie 2009 r. rokiem Juliusza Słowackiego w 200. rocznicę urodzin i 160. rocznicę śmierci, a druga to okolicznościowa uchwała w 10. rocznicę śmierci Jerzego Grotowskiego , która przypada 14 stycznia 2009 r. - powiedziała przewodnicząca komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) - mówiła.
W trakcie obrad komisji ze strony posła Jarosława Sellina (Polska XXI) padła propozycja, aby do projektu uchwały wnieść poprawkę, że Juliusz Słowacki nie jest jednym z trzech wielkich wieszczów, ale jednym z czterech.Według Sellina, obok Juliusza Słowackiego , Adama Mickiewicza oraz Zygmunta Krasińskiego , należy także umieścić Cypriana Norwida .
- Moja propozycja jest trochę prowokacyjna, ale uważam, że należy w tym kierunku zmieniać polskie myślenie - powiedział Sellin.
Propozycję Sellina poparł m.in. poseł Jan Dziedziczak (PiS), który powiedział, że w tej sprawie należy działać ofensywnie i zmieniać świadomość społeczeństwa.
- To jest nasz obowiązek - podkreślił poseł PiS.
- Nie zmieniajmy historii literatury polskiej - zaapelowała do posłów Śledzińska-Katarasińska, która jednocześnie zgodziła się, że propozycja o uznaniu Norwida za wieszcza narodowego jest merytorycznie poprawna, ale nie jest zgodna z obowiązującym kodem kulturowym. Jej zdaniem, w treści uchwały należy umieścić słowa, że Słowacki był jednym z wielkich wieszczów.
Rozwiązanie zaproponowane przez Śledzińską-Katarasińską poparł poseł Marcin Zawiła (PO), który określił je jako bardziej racjonalne. Jednocześnie zaznaczył, że uchwała sejmowa nie jest od definiowania liczby wieszczów narodowych.
- Jest mi wszystko jedno, czy będziemy prowokowali w ten czy inny sposób, ale strasznie się boję mianowania kogoś wieszczem mocą uchwały sejmowej - podkreślił Zawiła.
Z kolei według senatora Kazimierza Kutza (PO) powiedział, że propozycja posła Sellina jest po prostu łamaniem świadomości narodowej.
- Ta propozycja jest niepoważna - uznał Kutz.
Za poprawką Sellina głosowało siedmiu posłów, przeciw było sześciu. Jak powiedziała po głosowaniu Śledzińska-Katarasińska, trzeba będzie to odkręcić na posiedzeniu plenarnym Sejmu.
W trakcie posiedzenia komisji przyjęto także uchwałę w sprawie uczczenia 10. rocznicy śmierci wybitnego reżysera, pedagoga i reformatora teatru Jerzego Grotowskiego . Jak napisano w treści uchwały, dokonania i refleksje Jerzego Grotowskiego otworzyły przed współczesną sztuką sceniczną nowe funkcje, wpływając na rozwój teatru eksperymentalnego i technik kształcenia aktora. Za przyjęciem uchwały opowiedzieli się wszyscy posłowie komisji.