Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zarekomendowała w środę odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu uchwały w sprawie ustanowienia roku 2010 rokiem Marii Konopnickiej . Za odrzuceniem projektu opowiedzieli się posłowie PO, przeciw byli m.in. posłowie PiS i PSL.
W 2010 r. przypada 100. rocznica śmierci Marii Konopnickiej .
Projekt uchwały, którego autorami są posłowie PiS, negatywnie zaopiniowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, według którego jest za późno na podejmowanie tego rodzaju inicjatywy.
- W tej chwili, w listopadzie, gdy mamy już zamknięte programy ministra na rok przyszły i zamknięty kalendarz najważniejszych wydarzeń, trudno byłoby nam przygotować Rok Marii Konopnickiej - powiedziała Zina Jarmoszuk, dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podkreśliła, że największy wysiłek resortu kultury, jeśli chodzi o uczczenie wybitnych Polaków w 2010 r., poświęcony będzie upamiętnieniu postaci Fryderyka Chopina. Jak przypomniała, Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu 2010 r. Rokiem Fryderyka Chopina już w maju 2008 r.
Ze stanowiskiem ministerstwa kultury zgodzili się posłowie PO argumentując, że przyjęcie uchwały o Roku Konopnickiej musi wiązać się z wcześniejszym ustaleniem programu obchodów, którego zabrakło przy składaniu wniosku do komisji.
- Tego rodzaju inicjatywy muszą być poparte konkretem, a tutaj nie widzę żadnego pomysłu jak Rok Konopnickiej obchodzić - powiedział poseł PO Kazimierz Kutz.
Z kolei w opinii posłanki PiS Anny Sobeckiej odrzucenie projektu jest lekceważeniem wzorca patriotyzmu, który dała Polsce Maria Konopnicka.
- 250 polskich szkół noszące jej imię daje wyraz jak bardzo jest ta osoba szanowana. Jeśli komisja i Sejm to zlekceważy i nie podejmie uchwały ws. ustanowienia roku 2010 Rokiem Marii Konopnickiej to tego historia nam nie wybaczy - powiedziała Sobecka.
Za kompromisowe rozwiązanie uznała posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska wniosek o podjęciu przez komisję "uchwały o upamiętnieniu Marii Konopnickiej " w styczniu 2010 r.
- Chodzi o przyjęcie komisyjnej uchwały Sejmu czczącej postać Marii Konopnickiej i wzywającej władze publiczne, oświatowe, kulturalne i samorządowe do otoczenia opieką i pamięcią tej rocznicy - powiedziała Śledzińska-Katarasińska.
Maria Konopnicka (pseud. Jan Sawa)
żyła w latach 1842-1910. W 1908 r. napisała słynną Rotę ze słowami Nie rzucim ziemi skąd nasz ród. Jest także autorką utworów dla dzieci (m.in. O krasnoludkach i sierotce Marysi ), liryk stylizowanych na ludowe (A jak poszedł król na wojnę), realistycznych obrazków (W piwnicznej izbie), nowel (Mendel Gdański) oraz poematu z dziejów emigracji polskiej (Pan Balcer w Brazylii).