Trwa ładowanie...

Posłowie chcą uczcić 100. rocznicę urodzin Miłosza

30 czerwca przyszłego roku przypada 100. rocznica urodzin poety.  

Posłowie chcą uczcić 100. rocznicę urodzin MiłoszaŹródło: PAP/Radek Pietruszka
d260rwo
d260rwo

Posłowie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu skierowali w czwartek do Marszałka Sejmu projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza. 30

czerwca przyszłego roku przypada 100. rocznica urodzin poety.

"W setną rocznicę urodzin poety i pisarza Czesława Miłosza Sejm Rzeczpospolitej Polskiej postanawia oddać hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na stałe wpisał się do dwudziestowiecznej literatury polskiej i światowej. (...) Miłosz to jeden z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwale wpisał się do dwudziestowiecznej literatury polskiej i światowej, który w swojej twórczości przekraczał granice gatunków i języków" - napisano w projekcie uchwały, którą Komisja Kultury i Środków Przekazu skierowała do Marszałka Sejmu.

Projekt uchwały zaakceptowany został przez komisję niemal jednogłośnie. Oponowała posłanka Anna Sobecka (PiS), która wstrzymała się od głosu uznając, że sześć lat, które minęły od śmierci Czesława Miłosza, nie stanowi jeszcze dystansu czasowego, z którego perspektywy można oceniać dorobek poety i ewentualnie uznać, że jest on godny uczczenia przez Sejm RP. Jerzy Fedorowicz (PO) ripostował cytatem z Dziadów Mickiewicza, pytając "wieleż lat czekać trzeba, nim się przedmiot świeży jak figa ucukruje, jak tytuń uleży?", co zakończyło dyskusję.

Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach koło Kowna. 100. rocznica urodzin poety została wpisana do kalendarium rocznic obchodzonych przez UNESCO. Rok Miłosza świętowany będzie nie tylko w Polsce, ale też na Litwie, w USA, we Francji, Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji i w innych krajach.

Działa już strona internetowa www.milosz365.pl, gdzie Instytut Książki, główny koordynator Roku Miłosza, na bieżąco informować będzie o planowanych wydarzeniach i wszelkich nowych inicjatywach podejmowanych w związku z obchodami.

d260rwo

Na program Roku Miłosza złożą się nowe wydania książkowe, konferencje, dyskusje, poświęcone poecie wystawy organizowane w Polsce i za granicą - od Krasnojarska przez Wilno, Kraków, Paryż po Nowy Jork i San Francisco. Jego najważniejszym punktem będzie druga już edycja Festiwalu Miłosza w Krakowie, która odbędzie się w dniach 9-15 maja 2011 roku.

Wystartował już też program "Czesław Miłosz 2011 - Promesa" ministra kultury i dziedzictwa
narodowego, w ramach którego finansowane będą przygotowanie i realizacja obchodów Roku Miłosza. Program adresowany jest do wszystkich polskich instytucji kultury, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń zainteresowanych realizacją projektów popularyzujących wiedzę o nobliście zarówno w kraju, jak i za granicą.

d260rwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d260rwo