Trwa ładowanie...

Poseł chce więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości

Poseł chce więcej języka litewskiego w szkołach mniejszościŹródło: Thinkstock
d241hfg
d241hfg

W szkołach mniejszości narodowych na Litwie, w tym polskiej, 60 proc. przedmiotów powinno być wykładanych po litewsku, dopiero reszta w języku mniejszości - z taką propozycją wystąpił w środę poseł współrządzącej partii konserwatywnej Gintaras Songaila.

Znany z antypolskiego nastawienia poseł proponuje zastosować na Litwie tzw. model łotewski. Na Łotwie w szkołach mniejszości narodowych większość przedmiotów jest wykładana w języku państwowym.

Na środowej konferencji "Polityka UE w dziedzinie oświaty mniejszości narodowych: doświadczenia Łotwy", która odbyła się w litewskim parlamencie, poseł zaznaczył, że doświadczenie łotewskie jest niezmiernie cenne.

- Jest to jeden z najlepszych w Unii przykładów integracji mniejszości narodowych ze społeczeństwem, a wszystko dlatego, że tam w szkołach mniejszości narodowych już od dziesięciu lat 60 proc. przedmiotów jest nauczanych w języku łotewskim - twierdzi Songaila.

Obecnie w szkołach mniejszości narodowych na Litwie nauka odbywa się w języku mniejszości.Tylko lekcje języka litewskiego prowadzone są w tym języku. Nowelizacja ustawy o oświacie, która obecnie jest omawiana w Sejmie, zakłada m.in. zwiększenie liczby przedmiotów nauczanych w języku państwowym, czyli po litewsku.

Takim założeniom sprzeciwia się społeczność polska na Litwie i zapowiada organizowanie akcji protestacyjnych, jeżeli zostanie przyjęta niekorzystna dla Polaków ustawa.

Na Litwie jest 116 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza około 16 tys. uczniów.

d241hfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d241hfg

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj