Trwa ładowanie...
jose saramago
21-06-2010 16:31

Portugalski kościół z uznaniem o Saramago

Portugalski kościół z uznaniem o SaramagoŹródło: AFP
d2lim73
d2lim73

Kościół katolicki w Portugalii wyraził uznanie dla dorobku zmarłego w piątek portugalskiego pisarza, noblisty Jose Saramago i zarazem żal, że niektóre jego książki wywołały gorące polemiki wokół religii.

W sobotę, w dniu, w którym trumna ze zwłokami Jose Saramago , który zmarł w wieku 87 lat, została przetransportowana samolotem z honorami wojskowymi z Hiszpanii do Lizbony, Krajowy Sekretariat Duszpasterstwa Kultury Kościoła portugalskiego wydał specjalny komunikat.

Podkreśla on, że Jose Saramago , jedyny Portugalczyk - laureat Nagrody Nobla, był wielkim twórcą piszącym w języku portugalskim, a chrześcijaństwo i teksty biblijne były przedmiotem jego głębokiego zainteresowania jako tworzywo jego dzieł.

Sekretariat wyraża jednocześnie żal, że proces zbliżania laureata Nagrody Nobla do religii nie posunął się dalej i w formie bardziej niezależnej od jego pozycji ideologicznych.

Tematyka religijna w twórczości Saramago, który był członkiem Portugalskiej Partii Komunistycznej, obecna jest zwłaszcza w takich jego dziełach jak Ewangelia według Jezusa Chrystusa, In Nomine Dei i Powtórna śmierć Franciszka z Asyżu.

d2lim73

Sekretariat przypomina, że utwory te wywołały w Portugalii wiele polemik, jednak intensywność tych polemik absolutnie nie zmniejsza serdecznego tonu debaty kulturalnej, jaką może pobudzać jedynie otwartość wobec odmienności.

Prezentując swą ostatnią książkę zatytułowaną Kain (2009) Saramago powiedział, że w Biblii są rzeczy godne podziwu z literackiego punktu widzenia i wiele rzeczy, które warto przeczytać.

Jose Saramago zmarł w piątek w swym domu na hiszpańskiej wyspie Lanzarote, dokąd przeniósł się w 1993 roku, aby znaleźć się z dala od polemik, jakie jego twórczość wywoływała w ojczyźnie.

Pisarz został pochowany w niedzielę na lizbońskim cmentarzu Alto de San Juan.

d2lim73
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lim73