Trwa ładowanie...

Portugalska książka roku sugeruje zbrodnie Polaków na Żydach

Ambasada RP w Lizbonie zapowiedziała interwencję tuż po tym, jak kapituła nagrody literackiej Leya, ogłosiła swój werdykt. Książka "Szaleńcy z ulicy Mazura” (Os loucos da rua Mazur), autorstwa Joao Pinto Coelho, która wygrała prestiżową portugalską nagrodę, opowiada bowiem o rzekomych zbrodniach Polaków dokonywanych na Żydach.

Portugalska książka roku sugeruje zbrodnie Polaków na ŻydachŹródło: Materiały prasowe
d3ftg8f
d3ftg8f

Joao Pinto Coelho zarzuca w niej Polakom antysemityzm nie tylko podczas II wojny światowej, ale również dziś. Opiniotwórczy lizboński tygodnik ”Visao”, powołując się na książkę, napisał na swoich łamach o pogromie w Jedwabnem, a następnie dodał, jakoby w dwudziestu innych polskich miastach miały mieć miejsce podobne dramaty. Na tym oparta jest kontrowersyjna powieść.

Gazeta Prawna, cytując doniesienia PAP, poinformowała o proteście zaplanowanym przez stronę polską: "Szczegóły naszej reakcji podlegają konsultacjom z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Warszawie" - miał powiedzieć rzecznik prasowy ambasady RP w Lizbonie Bogdan Jędrzejowski.

Autor zapowiedział spotkanie z czytelnikami, podczas którego odpowie na wszytskie pytania dotyczące książki. Zaplanowano je w Lizbonie na dzień 29 listopada. Zostanie poprowadzone przez znanego publicystę, a przy tym księdza Tolentino de Mendoncę.

Obejrzyj też: #dziejesiewkulturze

d3ftg8f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ftg8f