Portret Mickiewicza oprawiony w piękne ramy i rysunek przedstawiający wieszcza oraz seria drzeworytów ozdobią wkrótce sale pałacu w Śmiełowie (woj. wielkopolskie), w którym znajduje się muzeum poety.
– Obraz jest wierną kopią dzieła malarza Józefa Kurowskiego (1809-1851). Został wykonany w Paryżu około 1832 roku, nie wykluczamy, że przez twórcę oryginału – poinformował kustosz śmiełowskiego muzeum Andrzej Kostołowski.
Autorem drugiego nabytku jest malarz i rysownik Leopold Horowitz (1839-1917), który pod koniec XIX wieku wykonał szereg portretów Mickiewicza na podstawie fotografii wieszcza.
– Rysunek jest oryginalny, autor posłużył się ołówkiem – wyjaśnił kustosz.
Według niego, bardzo cenna jest też seria siedmiu drzeworytów sztorcowych (technika graficzna wypukła) przedstawiających m.in. dom w Karlsbadzie, cykl „Kobiety mickiewiczowskie” (m.in. Grażyna, Telimena) i projekt nigdy nie zrealizowanego wspólnego pomnika Mickiewicza , Słowackiego i Krasińskiego.
Kopię obrazu kupiło Muzeum Narodowe w Poznaniu, którego pałac w Śmiełowie jest jedną z placówek. Muzeum w Śmiełowie nabyło rysunek z własnych środków, a zakup drzeworytów sfinansowało Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Od 1886 roku Śmiełów należał do rodu Chełkowskich, którzy kupili ten majątek od Gorzeńskich, u których jedne ze swoich ostatnich wakacji w kraju spędził Adam Mickiewicz . Od wielu lat śmiełowskie muzeum gromadzi pamiątki związane z życiem i twórczością wieszcza oraz jego przyjaciół. Większość eksponatów kupili lub podarowali muzeum prywatni sponsorzy oraz potomkowie właścicieli Śmiełowa.
Za czasów Chełkowskich Śmiełów stał się bardzo szybko wzorcowym majątkiem, również poza granicami Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Ten zasłużony ród gościł u siebie m.in. Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego, gen. Józefa Hallera, Wojciecha Kossaka i Władysława Tatarkiewicza. Chełkowscy gospodarzyli tutaj do 1939 roku. Od 1970 roku pałac jest własnością Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Placówka w Śmiełowie przygotowuje się teraz do uczczenia 150. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza . W przyszłym tygodniu, w scenerii pałacowych ogrodów, odbędzie się inscenizacja III części Dziadów w reżyserii Macieja Prusa i w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w Poznaniu. Na koniec września przygotowywany jest spektakl pt. „Dzieje Jacka Soplicy według Pana Tadeusza >”, a na listopad - seria odczytów i spotkań poświęconych wieszczowi.
Klasycystyczny pałac w Śmiełowie składa się z piętrowej części głównej, z czterokolumnowym portykiem jońskim oraz ćwierćkolistych galerii i pawilonów bocznych. W otaczającym pałac parku krajobrazowym z XVIII i XIX wieku można spotkać stare dęby i lipy. W okresie letnim można podziwiać „Ogródek Zosi”, założony według mickiewiczowskich opisów ogrodów w Soplicowie.