Trwa ładowanie...

Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów z powrotem w Stawisku

Słynny portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów pędzla Ignacego Stanisława Witkiewicza - jego prezent ślubny dla Iwaszkiewiczów - uroczyście powrócił do Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Podkowie Leśnej pod Warszawą.

Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów z powrotem w StawiskuŹródło: "__wlasne
d227k09
d227k09

Słynny portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów pędzla Ignacego Stanisława Witkiewicza - jego prezent ślubny dla Iwaszkiewiczów - uroczyście powrócił do Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Podkowie Leśnej pod Warszawą.

Obraz Witkacego skradziono w 2005 r. W maju br. odzyskali go policjanci z Centralnego Biura Śledczego w Łodzi. Według szacunków policji, skradzione dzieło jest warte co najmniej 450 tys. zł.

"To dla nas wielka radość, że obraz po sześciu latach nieobecności wrócił na swoje miejsce w Stawisku" - powiedziała na niedzielnej uroczystości "powitania" obrazu dyrektor muzeum Alicja Matracka-Kościelny. Podziękowała jednocześnie przybyłym na uroczystość policjantom z CBŚ.

Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów należy do najcenniejszych eksponatów Muzeum w Stawisku.Na tle geometrycznej kompozycji utrzymanej w jaskrawej, charakterystycznej dla Witkacego kolorystyce ukazane są popiersia Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów . Ekspresyjnie opracowany i zdeformowany wizerunek poety i pisarza, autora m.in. Panien z Wilka, Brzeziny i Kochanków z Marony, kontrastuje z realistycznie ujętą twarzą jego żony.

d227k09

"Obraz powstał w 1922 r. w Zakopanem, które Iwaszkiewiczowie odwiedzili podczas podróży poślubnej i był prezentem autora dla młodych małżonków. W domu Iwaszkiewiczów portret nie miał stałego miejsca, przez wiele lat nie był eksponowany. Po utworzeniu muzeum został włączony do stałej ekspozycji" - poinformowała w niedzielę PAP historyk sztuki Małgorzata Zawadzka z Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Dzieło Witkacego brało udział w prestiżowych wystawach m.in. "Hommage a Witkiewicz " w Kunsthalle Duesseldorf w 1980 r. oraz "Presences polonaises" w Centre Pompidou w Paryżu w 1983 r.

Uroczystości "powitania" obrazu towarzyszył koncert pieśni polskich Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Macieja Małeckiego w wykonaniu Jadwigi Rappe, Joanny Freszel, Moniki Wilskiej i Mariusza Rutkowskiego.

Po koncercie o dziejach obrazu i historii jego kradzieży opowiadał Piotr Ogrodzki, wicedyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Wspomnieniami związanymi z obrazem podzieliła się także córka pisarza Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska . Spotkanie odbyło się w ramach cyklu Akademia Myśli i Dźwięku dotowanego przez miasto Podkowa Leśna.

d227k09

Na ślad skradzionego dzieła policjanci z łódzkiego CBŚ i prokuratorzy z Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi wpadli podczas wspólnego śledztwa w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej.Uzyskano informacje wskazujące, iż w rękach jednego z członków tej grupy znalazł się cenny obraz Witkacego zatytułowany "Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów " skradziony w 2005 r. podczas włamania do Muzeum w Stawisku. Zatrzymano 48-letniego pasera, który trzymał dzieło w piwnicy jednego z bloków w Łodzi. Grozi mu do 10 lat więzienia.

d227k09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d227k09