Porozumienie w sprawie organizacji Kongresu Kultury Polskiej podpisano w czwartek w Krakowie. Kongres, podczas kt贸rego tw贸rcy, naukowcy i ludzie kultury dyskutowa膰 b臋d膮 o wyzwaniach, szansach i zagro偶eniach dla kultury, odb臋dzie si臋 w Krakowie we wrze艣niu przysz艂ego roku.
Porozumienie podpisali: minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, marsza艂ek wojew贸dztwa ma艂opolskiego Marek Nawara oraz prof. Maria Szewczyk - prorektor UJ, w kt贸rego murach odby艂a si臋 uroczysto艣膰.
Sygnatariusze porozumienia podkre艣lili fakt, 偶e przysz艂oroczny kongres odb臋dzie si臋 w dwudziestolecie przemian ustrojowych w Polsce. Cho膰by z tego wzgl臋du b臋dzie on dobr膮 okazj膮 do podsumowania tego, co zmieni艂o si臋 w kulturze i jej otoczeniu.
- W toku dyskusji w r贸偶nych gremiach pojawi艂 si臋 niezwykle wa偶ny projekt, aby w艂a艣nie w Krakowie dokona膰 z jednej strony pewnego podsumowania tych zmian, kt贸re dokonywa艂y si臋 zw艂aszcza w ostatnich dwudziestu latach w polskiej kulturze, a z drugiej strony poszuka膰 pewnych rozwi膮za艅 dla lepszego, sprawniejszego funkcjonowania instytucji artystycznych, dzia艂alno艣ci artyst贸w - powiedzia艂 Zdrojewski.
- Na Kongresie Kultury Polskiej pojawi si臋 nie tylko diagnoza, gdzie jeste艣my i jak kszta艂tuj膮 si臋 najwa偶niejsze procesy w obszarach kultury. Przede wszystkim, pr贸cz zagro偶e艅, nale偶y poszuka膰 szans na to, aby poziom polskiej kultury, jej recepcja i partycypacja w niej by艂y na wy偶szym poziomie - podkre艣li艂.
Zdrojewski zapowiedzia艂, 偶e podczas krakowskiego kongresu przeanalizowane zostan膮 obszary m.in. kszta艂cenia, prawa inwestycji, podatk贸w oraz mechanizm贸w finansowania kultury. Jak zapewni艂, zleci艂 szereg bada艅 w tym zakresie.
Minister kultury zastrzeg艂, 偶e przysz艂oroczny kongres b臋dzie w znacznym stopniu odbiega艂 od poprzednich.
- Chcia艂bym do tego kongresu podej艣膰 nie w spos贸b typowo kulturoznawczy, gdzie dziedzina po dziedzinie jest omawiany obszar polskiej kultury, ale gdzie b臋dziemy mogli wzbogaci膰 ten obraz z innych perspektyw - t艂umaczy艂. Doda艂, 偶e kongres ma mie膰 wymiar praktyczny, ma przynie艣膰 po偶ytek kulturze, a nie tylko j膮 opisa膰.
- Chcemy zobaczy膰 bardzo dok艂adnie, jaki jest stan polskiej kultury z perspektyw socjologicznych, psychologicznych, jak i typowo kulturoznawczych. Ale zobaczy膰 przede wszystkim po to, 偶eby pom贸c zar贸wno tym, kt贸rzy funkcjonuj膮 w instytucjach artystycznych, jak i tym, kt贸rzy s膮 odbiorcami polskiej kultury - zaznaczy艂.
- Nie ulega w膮tpliwo艣ci, 偶e w ci膮gu ostatnich dwudziestu lat zasz艂y zmiany ogromne, tak偶e w kulturze, je艣li chodzi o nowe techniki, no艣niki, internet. Trzeba to wszystko oszacowa膰, doprowadzi膰 do powa偶nej refleksji nad tymi zmianami, znale藕膰 recept臋 na zagro偶enia oraz te wszystkie szanse, kt贸re pozwol膮 kulturze mie膰 si臋 lepiej - podsumowa艂 Zdrojewski.
Przewodnicz膮cy Rady Programowej Kongresu Kultury Polskiej, prof. Piotr Sztompka zauwa偶y艂, 偶e w ostatnich dziesi臋cioleciach nasza kultura stan臋艂a wobec wielu wyzwa艅, wynikaj膮cych ze zderzenia co najmniej czterech proces贸w zmian spo艂ecznych: globalizacji, integracji europejskiej, transformacji ustrojowej i przyspieszonej zmiany pokoleniowej.
- W demokracji ogromnie wiele zale偶y od poziomu obywateli. Poziomu intelektualnego, wykszta艂cenia, ale tak偶e od poziomu duchowego. Dlatego sprawa tego kongresu to jest co艣 wi臋cej ni偶 tylko sprawa kultury. To jest sprawa przysz艂o艣ci polskiej demokracji w pe艂nym sensie tego s艂owa - powiedzia艂 prof. Sztompka.
Kongresy kultury polskiej odbywa艂y si臋 w 1910, 1936, 1966, 1981 i w 2000 r. Zwo艂ywano je z inspiracji elit spo艂ecznych i intelektualnych. Kongres w 1981 r. zosta艂 przerwany z powodu og艂oszenia stanu wojennego.