Trwa ładowanie...
kraków
23-04-2010 13:44

Porozumienie w sprawie budowy Muzeum Kantora

Porozumienie w sprawie budowy Muzeum KantoraŹródło: Inne
d2d96f6
d2d96f6

Porozumienie, finalizujące negocjacje pomiędzy prezydentem Krakowa a marszałkiem województwa małopolskiego, w sprawie budowy nowej siedziby Cricoteki podpisano we wtorek w Krakowie. Nowe Muzeum oraz Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora ma być gotowe w 2011 r.

Istotną częścią porozumienia jest umowa o wymianie działek między miastem a samorządem woj. małopolskiego. Grunty, na których powstanie nowa siedziba Cricoteki należały w części do miasta. Natomiast Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka jest instytucją samorządu regionalnego.

Nowa Cricoteka zostanie wybudowane na terenie zabytkowej Elektrowni Podgórskiej przy ul. Nadwiślańskiej, w prawobrzeżnej części Krakowa. Budowa będzie kosztowała ponad 30 mln zł. Placówka będzie dysponowała łączną powierzchnią ekspozycyjną ok. 800 m kwadratowych.

W muzeum ma powstać m.in. stała ekspozycja twórczości Kantora o powierzchni 375 m kwadratowych. Kompleks pomieści też nowoczesne centrum wystawiennicze, centrum teatralno-konferencyjne z salą na 150 osób, czytelnię, bibliotekę, księgarnię, ośrodek dokumentacji historii teatru i sztuki wizualnej oraz centrum konserwacji sztuki współczesnej z pierwszym w Polsce ośrodkiem konserwacji sztuki video.

d2d96f6

Celem nowej placówki będzie skupienie działalności krakowskiego Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w jednej siedzibie - zamiast czterech dotychczasowych.

Projekt architektoniczny zakłada pozostawienie i wykorzystanie zabytkowych budynków Elektrowni Podgórskiej. Ponad nimi, jak gigantyczna wiata, zostanie wzniesiona galeria mieszcząca powierzchnie ekspozycyjne. Spodnia powierzchnia galerii zostanie wyłożona lustrzaną taflą, która ma odbijać dachy stojących pod nią budyneczków elektrowni oraz plac widowiskowy wokół nich o pow. 600 m kw. Będzie on przystosowany do organizacji imprez plenerowych, np. przez zmianę w scenę z ekranem na otwartym powietrzu.

Elewacje galerii mają być wykonane ze skorodowanej stali, w naturalnym rdzawym kolorze. W zamyśle projektantów, ta surowa bryła budowli dobrze wkomponuje się w poprzemysłowy pejzaż okolicy.

Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski podkreślił, podczas uroczystości podpisania porozumienia, że ulokowanie nowej Cricoteki w tej części Krakowa jest przykładem dążenia do ożywienia dzielnicy Podgórze, zainteresowania nią turystów.

d2d96f6

- To jest pewnego rodzaju otwarcie na Podgórze. (...) Chodzi o to, aby uzmysłowić wszystkim, nie tylko mieszkańcom Krakowa ale i turystom, że tu jest także miejsce, do którego warto przyjeżdżać, że to jest specyficzna część Krakowa. Kiedyś stanowiąca odrębne miasto, dziś integralnie związana z Krakowem, a z drugiej strony posiadająca własną osobowość - powiedział Majchrowski.

Po uzyskaniu nowej siedziby Cricoteka zwolni część Pałacu Krzysztofory w centrum Krakowa. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie przebudowy całego pałacu, który jest siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Tadeusz Kantor zaliczany jest do najwybitniejszych artystów europejskich II połowy XX wieku. Urodził się w 1915 r. w Wielopolu Skrzyńskim, zmarł w 1990 r. w Krakowie. Był reżyserem, twórcą happeningów, malarzem, scenografem, pisarzem, teoretykiem sztuki, aktorem we własnych przedstawieniach, wykładowcą krakowskiej ASP.

Elektrownia w Podgórzu została uruchomiona w 1900 r. jako pierwsza elektrownia miejska w regionie krakowskim oraz siódma na ziemiach zaboru austriackiego.

d2d96f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d96f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj