Trwa ładowanie...
d2m897e
reportaż
23-04-2010 13:54

Pora Reportażu już za 2 tygodnie

Od tego roku czwartą Porą Książki stał się Reportaż – dotychczasowy listopadowy Festiwal Kryminału stanął mocno na swoich nogach i zamieszkał we Wrocławiu. Trudno nie zauważyć, że od pewnego czasu literatura faktu ma się w Polsce znakomicie: świadczy o tym liczba i jakość wydawanych książek polskich, ale i zagranicznych reporterów.

Share
d2m897e

O tym, że nie samym Kapuścińskim polski reportaż stoi przekonać się można w każdej księgarni, a na dobitkę polscy autorzy non-fiction coraz częściej wydawani są zagranicą (choćby Gotland Mariusza Szczygła wyszedł po czesku, rosyjsku, niemiecku i węgiersku, Wojciech Jagielski doczekał się przekładów na włoski, hiszpański, niderlandzki i angielski, zaś Wojciech Tochman na fiński, francuski, bośniacki, angielski, niderlandzki i ukraiński). Jednocześnie czytelnicy w kraju coraz częściej i coraz chętniej kupują i czytają polskie książki reporterskie.

Ideą Pory Reportażu jest pokazanie bogactwa polskiego reportażu – i to na różne sposoby. Z czytelnikami w 6 miastach (Białymstoku, Gdańsku, Bielsku-Białej, Krakowie, Warszawie i Poznaniu) spotkają się wybitni reportażyści: Jacek Hugo-Bader , Włodzimierz Nowak , Paweł Smoleński , Lidia Ostałowski , Wojciech Tochman i Mariusz Szczygieł , którzy opowiadają o swoich podróżach i książkach, o warsztacie i tajnikach fachu. W pięciu festiwalowych miastach odbędą się także debaty poświęcone opisywaniu konkretnych regionów świata: Azji, Rosji, Izraela, Ameryki Łacińskiej i Afryki. W Warszawie i Krakowie specjalni goście festiwalu – Peter Godwin , autor książki Gdzie krokodyl zjada słońce , w której najnowsza historia Zimbabwe splata się z losami jego rodziny, oraz Wojciech Albiński – debatować będą o swoim postrzeganiu Afryki. Do tego dochodzą spotkania poświęcone dawnemu reportażowi: w Poznaniu o zmieniającej się wizji świata w prozie non-fiction z Teresą Torańską rozmawiać będzie Wojciech Nowak, zaś w Krakowie i Bielsku-Białej o Melchiorze Wańkowiczu opowie Aleksandra Ziółkowska-Boehm .

Klasycznym spotkaniom towarzyszą prezentacje tłumaczeń światowych reportaży w ramach cyklu Przeczytane w tłumaczeniu (organizowanego przez Duński Instytut Kultury i EUNIC), pokazy zdjęć i relacje z podróży oraz warsztaty dla młodzieży przygotowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej pod hasłem „Literacki atlas Polski. Reportaże”.

d2m897e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m897e
d2m897e