Spotkania autorskie m.in. z Eustachym Rylskim i Michałem Witkowskim , happeningi promujące czytelnictwo, dyskusja o kreatywnym pisaniu i aktorskie interpretacje współczesnej polskiej prozy - to niektóre wydarzenia festiwalu literackiego Pora Prozy, który rozpoczął się w poniedziałek w Białymstoku.
Białostocka edycja to część ogólnopolskiego festiwalu o tej samej nazwie, który odbywa się równolegle w jedenastu polskich miastach, m.in. Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.
Celem cyklu imprez jest prezentacja najnowszych zjawisk nie tylko w polskiej prozie, umożliwienie czytelnikom spotkań z najwybitniejszymi polskimi prozaikami oraz promocja czytelnictwa. Krajowym koordynatorem festiwalu jest Instytut Książki.
Białostocka Pora Prozy, organizowana przez Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów (SFB) we współpracy z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku, rozpoczęła się spotkaniem autorskim z Eustachym Rylskim , autorem m.in. wielokrotnie nagradzanego Warunku .
Inni prozaicy, których organizatorzy zaprosili do Białegostoku, to Michał Witkowski , Dawid Bieńkowski i Marta Dzido . Wśród imprez towarzyszących znalazły się także aktorskie interpretacje fragmentów tekstów w reżyserii Jacka Malinowskiego.
Jak powiedział dr Marek Kochanowski z SFB, organizatorzy wybrali te nazwiska, które są gorące i rozpoznawalne i takie, które nie gościły jeszcze w Białymstoku.
– Staramy się, żeby program naszego festiwalu był atrakcyjny nie tylko dla studentów kierunków filologicznych, ale także dla zwykłych czytelników; żeby na nasze imprezy mogli przyjść białostoczanie dosłownie z marszu, z ulicy – powiedział.
Organizatorzy imprezy przykładają dużą wagę do promocji czytelnictwa, dlatego Stowarzyszenie organizuje też happening literacki, polegający na publicznym czytaniu tekstów przez performerów w specjalnie skonstruowanej machinie, która wyjedzie na ulice miasta.
Organizatorzy zwracają uwagę na przynajmniej dwa festiwalowe wydarzenia. Chodzi o slam prozy, który, jak zapewniają, odbywa się po raz pierwszy w Polsce. Polega na prezentacji przez chętne osoby fragmentów swojej twórczości. Rolą publiczności jest głośna krytyka tekstów i wybór w głosowaniu najlepszego slamera wieczoru.
Drugim z nich jest panel dyskusyjny poświęcony kreatywnemu pisaniu, czyli metodzie polegającej na uczeniu pisania tekstów wpisujących się w określony gatunek literacki, np. kryminał czy romans.
Festiwal Pora Prozy to jedna z czterech odsłon całorocznego Festiwalu 4 Pory Książki, odbywającego się pod auspicjami Instytutu Książki z Krakowa. Gośćmi tegorocznego festiwalu będą autorzy z Izraela, m.in. Judith Katzir i Edgar Keret .