Trwa ładowanie...
książki
23 kwietnia 2010, 13:34

Pora Prozy 2

Pora Prozy 2Źródło: Inne
d113obt
d113obt

Pora Prozy to jedna z czterech odsłon całorocznego festiwalu 4 Pory Książki, składającego się z: Pory Poezji (luty), Festiwalu Literatury Popularnej POPLIT (kwiecień), Pory Prozy (październik) oraz Festiwalu Kryminału (listopad).

Tegoroczna Pora Prozy 2 odbywa się pod hasłem „Kraje dalekie”, a gośćmi specjalnymi imprezy będą prozaicy z różnych stron świata: laureat literackiej Nagrody Nobla V.S. Naipaul, Paulo Lins z Brazylii, znany dzięki brawurowej i zekranizowanej z sukcesem powieści Miasto Boga oraz Tarun Tejpal, literackie objawienie w Indiach, jego Alchemia pożądania ukaże się w Polsce niebawem.

Autorzy spotykać się będą z czytelnikami w pięciu festiwalowych miastach i rozmawiać o własnej twórczości a także zagadnieniach związanych z kulturową tożsamością literatury. O swoich fascynacjach geograficznych i podróżniczych opowiadać będą także polscy pisarze.

W cyklu „Miejsca magiczne” mowa będzie w Katowicach o Ameryce Łacińskiej (wśród gości Michał Witkowski , Ignacy Karpowicz i Adam Kwaśny), we Wrocławiu o Paryżu (udział potwierdzili Marek Bieńczyk , Mikołaj Łoziński i Agnieszka Kumor ), w Krakowie zaś o Nowym Jorku.

Tak jak w roku ubiegłym prezentować swój dorobek będą tegoroczni debiutanci w ramach serii spotkań Prognozy Prozy – to okazja do zapoznania się z nowymi pisarzami, ale i próba prognozowania przyszłych trendów w literaturze.

d113obt

Znani i cenieni twórcy (m. in. Olga Tokarczuk , Jerzy Sosnowski i Paweł Huelle ) będą bohaterami serii spotkań „Wokół nowości”, na których wybitni polscy krytycy (Marta Mizuro, Dariusz Nowacki, Paweł Próchniak, Marta Sawicka, Roman Kurkiewicz) zaprezentują swoje ulubione książki z tego roku.

Bardzo mocny skład autorski zaprezentuje się także na cyklu spotkań „Pokaz prozy”.

Stefan Chwin , Paweł Huelle , Włodzimierz Kowalewski , Antoni Libera , Bronisław Maj , Zbigniew Mentzel , Jerzy Pilch , Eustachy Rylski , Olga Tokarczuk , Janusz Weiss , Adam Zagajewski będą rozmawiać o minionych czasach, nawiązując do opowiadań zebranych w antologii Złota dwunastka.

Istotnym elementem tegorocznej Pory Prozy jest seria spotkań poświęconych pisarzom z Podola: Leopoldowi Buczkowskiemu, Zygmuntowi Hauptowi , Andrzejowi Kuśniewiczowi , Jerzemu Stempowskiemu i Julianowi Wołoszynowskiemu. O ich twórczości rozmawiać będą literaturoznawcy i współcześni pisarze, dla których książki podolskich autorów są ważnym punktem odniesienia, m. in.: Inga Iwasiów , Hanna Kirchner , Maciej Malicki , Marek Nowakowski , Włodzimierz Odojewski , Jerzy Pluta, Krzysztof Rutkowski , Andrzej Stasiuk , Jan Tomkowski , Adam Wiedemann .

W ramach tegorocznej edycji Pory Prozy odbędzie się literacki komponent Festiwalu Kultura Polskich Czasopism 2006, pod hasłem Giedroyc – wszystko to, czego nam brakuje: niezależność, zaangażowanie, fundusze. O problemach współczesności (zaangażowanie, niezależność) oraz udziale paryskiej „Kultury” w finansowaniu drugiego obiegu wydawniczego w Polsce dyskutować będą redaktorzy i autorzy czasopism kulturalnych powstałych w latach 80. i 90.

W tym roku w ramach Pory Prozy odbędzie się także seria imprez związanych z wręczeniem Nagrody Kościelskich (6-8 października), a także festiwal literacki Minimalizm (12-15 października) organizowany przez Korporację Ha!art.

Festiwal 4 Pory Książki jest jedyną ogólnopolska imprezą literacką o charakterze międzynarodowym.

d113obt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj