Trwa ładowanie...
kultura
23-04-2010 13:42

Ponad pół miliarda euro ze środków UE na kulturę

Ponad pół miliarda euro ze środków UE na kulturęŹródło: Inne
d3hxt4j
d3hxt4j

Prawie 600 mln euro z funduszy strukturalnych może wykorzystać Polska w latach 2007-2013 na projekty związane z kulturą - poinformowało w środę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W Warszawie zorganizowano konferencję dla przedstawicieli instytucji kultury, samorządów i organizacji pozarządowych poświęconą wykorzystaniu funduszy.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zaapelował do uczestników konferencji, aby, ubiegając się o dofinansowanie swoich projektów, pamiętali, że dziedzictwo kulturowe to nie tylko domena przeszłości, ale też teraźniejszości i przyszłości.

d3hxt4j

– Najwięcej inwestycji postulowanych obecnie ma charakter muzealny. Największa liczba wniosków, która wpływa do ministerstwa jest związana z różnymi muzeami. Są one niezwykle ważne i potrzebne. (...) Wolałbym, aby dbałość o to co będzie w przyszłości była tak samo ważna jak ochrona dawniejszego dorobku – podkreślił Zdrojewski.

Podobną opinię wyraził dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, prof. Jacek Purchla. Według niego, w Polsce często pojęcie dziedzictwa kulturowego kojarzy się wyłącznie z zabytkami.Tymczasem kultura ma ogromne znaczenie dla bieżącego życia społecznego, jak i dla przyszłego rozwoju.

Poza tym, nawet rola zabytków zmienia się w czasie. Obecnie, stanowią one jedną z głównych atrakcji turystycznych i przynoszą wielu krajom znaczące dochody. Atrakcyjność turystyczną zabytkowego miejsca zwiększa jeszcze to, jeśli aktywność kulturalna nadal tam trwa.

– Turystyka generowała w roku 2005 we wszystkich krajach w Unii Europejskiej 11,5 proc. PKB i kreowała 12 proc. miejsc pracy. (...) Ponad 65 proc. całej turystyki na świecie to jest turystyka kulturowa. Z tego trzeba wyciągać stosowne wnioski – podkreślił Purchla.

d3hxt4j

Fundusze UE na kulturę pochodzą z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Częścią przeznaczoną na kulturę dysponuje MKiDN. O dofinansowanie mogą ubiegać się instytucje kultury, np. muzea lub teatry oraz archiwa państwowe, samorządy, szkoły i uczelnie artystyczne, kościoły i związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe.

Ponadto MKiDN ustanowiło krajowe programy operacyjne na lata 2008-2013. Na program "Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury" przeznaczone zostało 10 mln zł. Jego celem jest edukacja kulturalna i kształcenie kadr kultury oraz ochrona dziedzictwa kultury ludowej. Na kolejny program - Fryderyk Chopin wyasygnowano 500 tys. zł. Na Rozwój inicjatyw lokalnych - 5 mln zł. Na promocję czytelnictwa (program przewiduje m.in. zakup książek dla bibliotek, dofinansowanie czasopism kulturalnych) - 39,2 mln zł. Na ostatni program Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczono 30 mln zł.

Jak informuje MKiDN o dofinansowanie projektów w ramach tych programów operacyjnych mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury, instytucje filmowe, szkoły i uczelnie artystyczne, organizacje pozarządowe oraz podmioty gospodarcze.

d3hxt4j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hxt4j