Ponad 50 wystawców zaprezentuje swoją ofertę na targach książki akademickiej i naukowej Academia 2008. Targom, które będą odbywały się od środy do piątku na Uniwersytecie Warszawskim, towarzyszyć będą seminaria dla wydawców i konkurs na książkę roku.
Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego, jednego z organizatorów imprezy, Ryszard Burek, targi dadzą studentom i wykładowcom możliwość zapoznania się z najnowszymi książkami z wielu dziedzin.
- To jest oczywiście impreza adresowana głównie do studentów, ale też do pracowników naukowych, którzy skarżą się, że informacja o tych książkach, o nowych tytułach nie dociera tak szeroko i tak szybko, jak to być powinno - tłumaczył Burek.
Według niego, ważne jest przede wszystkim, aby pracownicy i studenci z jednego ośrodka akademickiego mogli zapoznać się z dorobkiem i publikacjami z innych ośrodków. Temu właśnie, jak podkreślił, służą ogólnopolskie targi.
Jak dodał, studenci będą mieli okazję w trakcie targów zakupić książki z atrakcyjnym rabatem.
Jak poinformował prezes firmy Murator Expo, współorganizatora targów, Jacek Oryl, impreza będzie polegała głównie na prezentacji tytułów z różnych dziedzin, począwszy od nauk humanistycznych, a skończywszy na najbardziej zaawansowanej wiedzy technologicznej i ścisłej. Zaznaczył, że szczególnie bogato zapowiada się oferta książek prawniczych. Nie będzie to jednak jedyny element targów.
- Będą spotkania z autorami oraz spotkania środowiskowe skierowane do wydawców. Będzie też przyznana nagroda za najlepszą książkę akademicką. Będzie ona przyznana pierwszego dnia targów podczas otwarcia - powiedział Oryl.
Targi książki akademickiej Academia odbywają się w tym roku po raz drugi.W ubiegłym roku swoją ofertę przedstawiło na nich 50 wystawców - przede wszystkim wydawnictwa wyższych uczelni, ale i Wydawnictwo Sejmowe czy GUS.
Nagrodę dla najlepszej książki naukowej zdobyła publikacja Historia Fizyki. Od czasów najdawniejszych do współczesnych, autorstwa Andrzeja Wróblewskiego, wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN. W kategorii najlepszy podręcznik zwyciężyła książka Stefana Piechnika Mechanika techniczna ciała stałego Wydawnictwa Politechniki Krakowskiej.
Nagrodę za książkę najpiękniej wydaną otrzymała książka pod redakcją Franco Mancuso i Krzysztofa Kowalskiego Squares of Europe, Squares for Europe, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W tym roku zasady konkursu się zmieniły, nagrodzona zostanie tylko jedna książka - najlepsza książka akademicka roku. Ponadto, jury ma przyznać dwa wyróżnienia.