Pałac nadal imponuje w liczbach
Pałac wciąż jest najwyższym budynkiem w Polsce. Wraz ze wspornikiem antenowym, który jest integralną częścią jego iglicy, liczy sobie 237 metrów. Gdy powstawał, był najwyższym budynkiem pomiędzy Moskwą a Nowym Jorkiem. Według sowieckich założeń miał być niższy, ale decydujący głos w tej sprawie przypadł polskim architektom z Józefem Sigalinem na czele.
Do określenia wysokości pałacu doszło pod koniec 1951 r. Polscy i radzieccy architekci obserwowali latającego nad Warszawą kukuruźnika z doczepionym do ogona balonem z napisem "wycieczka". Samolot zaczął od pułapu stu metrów i co chwila wzlatywał o kolejne dziesięć. Rudniew oceniał, że 120 m wystarczy, ale Polacy na każdym etapie krzyczeli przez radio do pilota "Wyżej!".
Do budowy pałacu zużyto 40 mln cegieł i 80 tys. metrów sześciennych betonu. Powstała budowla ma kubaturę 817 tys. metrów sześciennych, zaś powierzchnia wnętrz wynosi 123 tys. metrów kwadratowych. Wszystkich pomieszczeń powstało tutaj 3288, a wśród nich: Sala Kongresowa, sala koncertowa, trzy teatry, trzy kina, sala sportowa, basen z widownią.
W murach pałacu ułożono 500 km przewodów wentylacyjnych i wodociągowych, we wnętrzach zawieszono 20 tys. żyrandoli i 4125 głośników radiowych. Funkcjonująca budowla zużywała tyle energii elektrycznej, co stutysięczne miasto.