Trwa ładowanie...
niemcy
23 kwietnia 2010, 13:53

Polsko-niemiecka publikacja dla młodzieży o II wojnie światowej

Polsko-niemiecka publikacja dla młodzieży o II wojnie światowejŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Prezentacja polsko-niemieckiej publikacji Polska-Niemcy. Wojna i Pamięć, która w przyszłości może stać się podstawą do wspólnego podręcznika do historii najnowszej dla młodych Polaków i Niemców, odbyła się w czwartek w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Książka zawiera m.in. 15 esejów historyków z Polski i Niemiec oraz 145 kluczowych pojęć dla okresu II wojny światowej.

- Ta publikacja powstała w ramach współpracy historyków i pedagogów zajmujących się polsko-niemiecką wymianą młodzieży - powiedział jeden z redaktorów książki, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego, Jerzy Kochanowski.
Dodał, że książka, która napisana jest żywym i przystępnym językiem, może być pomocna w stworzeniu podręcznika dla młodych Niemców i Polaków.

Podkreślił, że książka ma za zadanie rzetelnie informować o II wojnie światowej, a także o jej długotrwałych, do dziś odczuwalnych następstwach.

d1ef7ju

Książka zawiera 15 esejów, których tematem jest m.in. dojście do władzy Hitlera i jego partii NSDAP w latach 30., niemiecka okupacja w pamięci Polaków, wpływ wojny na obraz Niemców w Polsce, warszawski przykład zachowania pamięci o Armii Krajowej czy narodowy socjalizm i II wojna światowa w filmie niemieckim.

W ocenie Kochanowskiego, dla niemieckich czytelników szczególnie wartościowy może okazać się esej pt. Polska pod okupacją radziecką 1939-1941.
- Dla nas to jest temat znany coraz lepiej, ale dla strony niemieckiej nie jest znany w ogóle, przecież dla Niemców data 17 września nic nie oznacza, a zabranie Kresów jest dla nich czymś absolutnie abstrakcyjnym - mówił.

*Dodał, że dla polskich odbiorców książki ważny może okazać się esej pt. _Wypędzenia_, który traktuje nie tylko o niemieckich wypędzeniach Polaków, ale także o tragedii związanej z wypędzeniami Niemców z Europy Środkowo-Wschodniej. * Historyk podkreślił, że wiedzę młodych ludzi może pogłębić dołączona do esejów część encyklopedyczna, czyli 145 haseł kluczowych dla polskiej i niemieckiej II wojny światowej. Jego zdaniem, hasła te mają umożliwić lepsze zrozumienie ważnych dla Niemców i Polaków spraw.

- Na przykład dla Polaków pojęcie Heim ins Reich, czyli powrót do domu, nic nie oznacza, ale w Niemczech każdy wie, że chodzi tutaj o ściągnięcie etnicznych Niemców w latach 1939-1940 z państw bałtyckich czy Rumunii na ziemie polskie - tłumaczył.

d1ef7ju

Jak powiedział obecny na czwartkowej prezentacji podsekretarz stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej Krzysztof Stanowski, na podstawie publikacji podjęto z partnerami niemieckimi wyzwanie stworzenia polsko-niemieckiego podręcznika do historii.

W jego opinii, istotą prezentowanej książki jest ułatwienie rozumienia tego, jak o wojnie myślą Niemcy, a jak o niej myślą Polacy.

Do publikacji dołączona jest płyta CD z informacjami o miejscach pamięci związanych z II wojną światową w Polsce i Niemczech, m.in. o obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu czy Miejscu Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu w Berlinie.

Książkę opublikowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj