Trwa ładowanie...
walentynki
23-04-2010 13:37

Polskie walentynki

Polskie walentynkiŹródło: Inne
d448243
d448243

Wystawienie relikwii św. Walentego uświetni w środę obchody walentynek w Chełmnie koło Torunia. Na chełmińskim rynku można będzie bawić się przy muzyce i pomóc w układaniu wielkiego serca z zapalonych lampionów.

WALENTYNKI NA ŚWIECIE

Nie wiadomo, od kiedy relikwie św. Walentego (kawałek górnej części czaszki) są przechowywane w chełmińskiej farze pw. Najświętszej Marii Panny. W 1630 r. starościna Jadwiga Działyńska ufundowała srebrny relikwiarz jako wotum wdzięczności za wyzdrowienie swoje i córki.

W tym roku relikwie można będzie zobaczyć w środę od godz. 12.00 do 17.30 i podczas specjalnej wieczornej mszy św. dla małżonków i jubilatów. Główne obchody walentynek zaplanowano na rynku koło ratusza miejskiego, gdzie odbędą się koncerty muzyczne i układanie wielkiego serca z zapalonych, czerwonych lampionów.

Dotychczas największe serce udało się ułożyć w 2003 roku, kiedy to na płycie rynku zapłonęło równocześnie 5600 lampionów.

d448243

Dodatkową atrakcję tegorocznych walentynek w Chełmnie będzie odsłonięcie na miejskich plantach ławeczki zakochanych, na której znajduje się naturalnej wielkości rzeźba zakochanej pary.

Kult św. Walentego rozwinął się w Chełmnie na początku XVIII wieku; co roku 14 lutego organizowano odpust, a relikwie przenoszono do miejscowego kościółka św. Ducha i wystawiano na głównym ołtarzu. Pod koniec XIX wieku tradycja zanikła, a relikwiarz został schowany na zapleczu świątyni.

Kiedy w Polsce walentynki zaczęły być modne, znawcy chełmińskiej historii bezskutecznie namawiali ówczesnego proboszcza do wystawienia relikwii. Zmieniło się to dopiero w 2001 roku – od tego czasu imprezy walentynkowe w Chełmnie mają z każdym rokiem oraz bogatszą oprawę.

d448243
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d448243