Internetowa wersja Polskiego Słownika Biograficznego wzbogacona zostanie materiałami dźwiękowymi z Archiwum Polskiego Radia. TVP i Polskie Radio podpisały umowę w tej sprawie.
Polski Słownik Biograficzny to publikacja wydawana od 70 lat. W 42 tomach zawiera 25 tys. życiorysów Polaków i ludzi związanych z Polską. Internetowa wersja tej publikacji ruszyła w sieci od czerwca, a tworzą ją: wydawca Polskiego Słownika Biograficznego - Instytut Historii PAN, Telewizja Polska SA i Polskie Radio SA. Życiorysy są wzbogacone o archiwalne nagrania audio i wideo. Np. po zapoznaniu się z biografią Józefa Piłsudskiego można wysłuchać nagrań jego wypowiedzi lub obejrzeć zdjęcia z różnych wydarzeń w życiu marszałka.
– Pół roku temu, gdy słownik ruszył w Internecie, kilka haseł zostało uzupełnionych dźwiękami z naszego archiwum. Natomiast teraz po podpisaniu umowy rozpoczniemy już stałą współpracę – powiedziała zastępca dyrektora Archiwum Polskiego Radia Małgorzata Barucka.
– Dzisiejsza uroczystość otwiera kolejną - nową platformę współpracy pomiędzy Polskim Radiem a Telewizją Polską. Rozwój współczesnych technologii stawia kolejne wyzwania, które podejmujemy, aby jak najlepiej spełniać oczekiwania wnikające z misji mediów publicznych – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.
Prezes TVP Jan Dworak podkreślił, że dzięki współpracy radia i telewizji nowoczesne narzędzia komunikacji, czyli Internet, wykorzystane zostaną do poszerzania wiedzy Polaków oraz pomogą wielu odbiorcom w zgłębianiu różnych dziedzin wiedzy.
Na razie w Internecie dostępna jest tylko część haseł. Twórcy witryny szacują, że wszystkie życiorysy (ok. 25 tys.) zostaną udostępnione w ciągu trzech lat. Internetowa wersja słownika dostępna jest bezpłatnie pod adresem www.tvp.pl/ipsb.