Trwa ładowanie...

Polskie książki w brytyjskich bibliotekach

Share
Polskie książki w brytyjskich bibliotekachŹródło: Inne
d13ixj3

Zmiana struktury ludności i upodobań czytelniczych powodują, iż brytyjskie biblioteki coraz liczniej uzupełniają swoje zbiory o polskie książki.

W sobotę zbiór nowo zakupionych 150 polskich książek zaprezentowała biblioteka gminy Merton (południowo-zachodni Londyn), która ogółem ma w swoich zbiorach ok. 80 tys. tytułów.

– Nasza oferta skierowana jest do różnych grup wiekowych. Odpowiadamy na popyt na polską literaturę ze strony polskich imigrantów, głównie młodych, którzy mieszkając w Anglii chcą śledzić czytelnicze nowości w Polsce, a także ze strony rodziców pragnących swoim dzieciom udostępnić książki, które sami czytali w ich wieku – powiedział radny dzielnicy Merton Philip Jones.

– Polacy mieszkali w Merton od zakończenia wojny i poprzez książki wypożyczane z bibliotek starali się zachować kulturową odrębność i tożsamość. Tak też będzie w odniesieniu do nowych imigrantów, choć ich zainteresowania czytelnicze z pewnością są inne niż pokolenia rodziców czy dziadków. Staramy się im wychodzić naprzeciw – dodaje radny.

d13ixj3

– Badania przeprowadzone na zlecenie władz samorządowych Merton sugerują, że Polacy się tu zadomawiają i że wielu myśli o pozostaniu na stałe. Dlatego udostępnienie im polskich książek jest ze strony władz lokalnych bardzo miłym gestem wyjścia im naprzeciw – zauważa Ewa Białowąs, która prezentowała polski zbiór.

Książki zakupione przez bibliotekę, której siedziba mieści się na Wimbledonie niedaleko stacji kolei i metra, to przede wszystkim współczesna literacka fikcja, ale także tłumaczenia na polski angielskich autorów. Dzięki systemowi komputerowemu książki będą dostępne także w dwóch pozostałych dużych bibliotekach w Merton i w pięciu tzw. satelickich placówkach.

Na terenie gminy według spisu ludności z 2001 r. mieszka 6,5tys. osób urodzonych w Polsce, z czego ok. jednej trzeciej zarejestrowana jest na listach wyborców. Dane są z pewnością zaniżone, o czym świadczy wysoka liczba numerów ubezpieczenia socjalnego wydanych Polakom w Merton po otwarciu brytyjskiego rynku pracy w 2004 r.

d13ixj3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13ixj3
d13ixj3