Trwa ładowanie...

Polskie biblioteki za granicą

Polskie biblioteki za granicąŹródło: Inne
d12i8f6
d12i8f6

Ministerstwo Kultury rozpoczęło rejestrację księgozbiorów polskich przechowywanych poza granicami kraju.

Prace nad tym przedsięwzięciem prowadzone są W Departamencie do Spraw Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą MkiDN. Jak podaje rzecznik resortu celem spisu jest zgromadzenie informacji o istniejących obecnie kolekcjach polonijnych dla przechowania wiedzy i pamięci o nich.

Polskie książnice znajdują się w każdym ośrodku polonijnym poza granicami naszego kraju. Jedną z najbardziej znanych jest utworzona w 1942 roku Biblioteka Polska w Londynie, która w 1980 roku wzbogaciła się o zbiory Towarzystwa Conradowskiego, a w 1991 roku kolekcję Instytutu Polskiego i Muzeum im. Gen. Sikorskiego. Najstarszą biblioteką poza granicami naszego kraju jest Biblioteka Polska w Paryżu, założona w 1838 roku przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, Henryka Sienkiewicza i Juliana Ursyna Niemcewicza. W zbiorach książnicy znajdują się m.in. listy królowej Bony, rękopisy „Pana Tadeusza” i „Dziadów” Adama Mickiewicza. Inne znane polskie placówki biblioteczne to Biblioteka w Rzymie oraz Biblioteka Polska im. I. Domeyki w Buenos Aires.

Wszystkie polskie książnice poza krajem mają znaleźć się na specjalnej liście przygotowywanej przez Ministerstwo Kultury. Obok podstawowego zadania opisania stanu owych dóbr kultury podlegających stałym zagrożeniom, założona baza danych może być wykorzystywana na bieżąco przez badaczy i zainteresowane instytucje, ułatwiając im poszukiwania i współpracę (np. z bibliotekami zainteresowanymi zbiorami likwidowanymi, pozbawionymi opieki lub zagrożonymi).

d12i8f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12i8f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj