Trwa ładowanie...
szwecja
23-04-2010 13:37

„Polski Hydraulik” na szwedzkiej scenie

„Polski Hydraulik” na szwedzkiej scenieŹródło: Inne
d39onh9
d39onh9

Na scenie Szwedzkiego Teatru Narodowego w Sztokholmie odbyła się w niedzielę premiera spektaklu „Polski Hydraulik”. Przedstawienie składające się z pięciu jednoaktówek napisanych przez pięcioro autorów trwało z przerwami prawie sześć godzin.

Nazwa i koncepcja spektaklu wywodzi się z cyklu artykułów pod takim tytułem autorstwa jednego z najbardziej cenionych publicystów szwedzkich Macieja Zaremby i opublikowanych w 2005 roku w sztokholmskim dzienniku „Dages Nyheter”.

Artykuły poświęcone reakcji szwedzkich związków zawodowych na pojawienie się na krajowym rynku pracy konkurencji, m.in. z Łotwy i z Polski, spotkały się z dużym zainteresowaniem i wywołały ostrą polemikę. Próby działania w Szwecji głównie firm budowlanych wywołały kontrakcję pod pozornie słusznym hasłem: „Jednakowa płaca za taką samą pracę”. Hasło to, w połączeniu z blokadami budów, doprowadziło jednak do utraty pracy przez łotewskich i polskich robotników, a nawet do bankructwa firm z nowych krajów UE.

Teksty Zaremby tłumaczone były na kilka języków, w Polsce publikowała je „Gazeta Wyborcza”. Sam autor otrzymał za nie w 2006 roku najwyższą szwedzką nagrodę dziennikarską.

Jeden z czołowych współczesnych szwedzkich dramaturgów, znany również w Polsce Lars Noren, wystąpił z koncepcją napisania na podstawie publikacji Zaremby pięciu utworów scenicznych. Autorem jednego z nich pt. „Rozmowa z widmem” jest sam Maciej Zaremba. Jest to monolog, pełen absurdalnych stwierdzeń szwedzkiego dziennikarza, sprowadzający się do próby odpowiedzi na pytanie: „Ile Szwedzi są gotowi poświęcić dla solidarności?”.

Pozostałe cztery jednoaktówki napisali: America Vera-Zavala, Lena Andersson, Alexander Ahndoril oraz Jenny Norbeck. Jednoaktówka Norbeck jest m.in. montażem wywiadów z bohaterami artykułów Zaremby. Pozostałe, noszące tytuły „Conha du madre”, „Szwedzki pitbulterier” oraz „Socjalistyczne współzawodnictwo” mówią o trudności dialogu między ludźmi mającymi odmienne zupełnie doświadczenia i potrzeby. Jest też mowa o łatwości porzucania idei ludzkiej solidarności.

Szwedzki Teatr Narodowy jest specyficzną instytucją – posiadając stałą siedzibę oraz zespół aktorski i realizatorski, wypełnia równocześnie podstawowe zadanie prezentowania swych spektakli teatralnych w najróżniejszych miejscach kraju. Przewiduje się, że „Polski Hydraulik” będzie w całości lub w częściach wystawiany do 5. maja w całej Szwecji.

d39onh9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39onh9