Trwa ładowanie...
kultura
23-04-2010 13:33

Polski festiwal na Jersey

Polski festiwal na JerseyŹródło: Inne
d4bwe8a
d4bwe8a

Pierwszy w historii Wysp Normandzkich polski festiwal zainaugurowano uroczyście w piątek wieczorem w ratuszu St Helier na wyspie Jersey, w obecności konsula generalnego RP w Londynie Janusza Wacha i przedstawiciela miejscowych władz, Connetable'a Alana Simona Crowcrofta.

Festiwal kultury polskiej potrwa do 14 czerwca.

Głównym punktem piątkowych uroczystości jest recital fortepianowy Stanisława Drzewieckiego w sali opery. Drzewiecki przyjechał do St Helier prosto z nowojorskiej Carnegie Hall.

Na sobotę zapowiedziano polską biesiadę na placu Royal Square. Będzie bigos, barszcz i szarlotka. Odbędą się też występy zespołów ludowych, a Polska Organizacja Turystyczna zaprezentuje Polskę w miejscowym muzeum.

d4bwe8a

W niedzielę głównym punktem festiwalu będzie noc w polskim pubie „Sami Swoi”, z degustacją żubrówki i polskiego piwa, przy tradycyjnej muzyce ludowej. Na poniedziałek i wtorek zaplanowano imprezę „Złote Lwy Polskiego Kina” – pokaz polskich filmów nagrodzonych na festiwalu w Gdyni. W środę wystąpi zespół Myslovitz.

Wystawa fotografii Tomasza Oleszczaka „Jestem Polakiem” ilustruje wkład Polaków w życie miejscowej społeczności.

W zamyśle organizatorów festiwal ma być wizytówką Polski, przybliżyć mieszkańcom wyspy polską kulturę, jej różnorodność, kuchnię i zwyczaje, stać się forum jednoczącym polską społeczność, która nie chce odchodzić od swych tradycji.

– Naszym głównym celem jest podtrzymanie kontaktów z krajem, a jednocześnie przedstawienie Polski Anglikom: sąsiadom, przyjaciołom, znajomym, współpracownikom oraz setkom tysięcy turystów, którzy każdego roku odwiedzają Jersey – poinformowała jedna z organizatorek festiwalu, Ilona Soroka. Jersey w kanale La Manche, u wschodnich wybrzeży Francji, ma powierzchnię 118,2 km kw., jest formalnie terytorium zależnym korony brytyjskiej (o statusie zbliżonym do wyspy Man). Za obronę i politykę zagraniczną odpowiada rząd brytyjski, ale wyspa (obok Guernsey i pomniejszych) nie jest ani częścią Zjednoczonego Królestwa, ani UE.

Ma około 90 tys. mieszkańców, a głównym elementem jej gospodarki jest sektor usług finansowych. Wyspa ma specjalny status podatkowy – od kilkudziesięciu lat obowiązuje tu podatek liniowy według stawki 20 proc., a brak podatku VAT przyciąga licznych turystów, głównie z W. Brytanii, Francji i Niemiec.

d4bwe8a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bwe8a

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj