Polska jest gościem specjalnym tej elitarnej prezentacji, a czwartek był na niej Dniem Polskim.
Targi Non/Fiction to najważniejsze forum książki w Rosji. Adresowane są do publiczności wymagającej, interesującej się dobrą literaturą. Obecni są na nich wszyscy liczący się na rosyjskim rynku autorzy, wydawcy, krytycy, księgarze, agenci i tłumacze.
Uczestnicy panelu byli zgodni, że obecne waśnie między Polską i Rosją to gry polityczne, które nie powinny przekładać się na kulturę, intelektualistów i społeczeństwa obu krajów. Za najważniejsze zadanie twórcy kultury uznali tworzenie nowego wizerunku Polski i Rosji.
Z rosyjską publicznością w czwartek spotkało się czworo polskich autorów: Olga Tokarczuk , Sławomir Shuty , Michał Witkowski i Cezary Wodziński .
Program Dnia Polskiego uzupełniła prezentacja obecności polskiej literatury w prestiżowym piśmie literackim „Innostronnaja Literatura”. Odbyła się ona pod hasłem „Polsko-rosyjskie spotkanie pod flagą biało-czerwono-niebieską”.
W Centralnym Domu Artysty na Krymskim Wale, gdzie tradycyjnie odbywają się targi Non/Fiction, prezentowana jest również wystawa „Literatura polska i rosyjska na plakacie”, przygotowana przez Instytut Książki w Krakowie.
Na polskim stoisku narodowym swoją ofertę prezentują Bellona, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, PWN, WAB oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.
Polska prezentacja to już drugie w tym roku spotkanie rosyjskich miłośników książki z polską literaturą. We wrześniu Polska była gościem honorowym 18. Międzynarodowych Targów Książki w Moskwie.
Non/Fiction nr 7 potrwają do niedzieli.