Trwa ładowanie...

Polska XXI: rząd wycofuje się z odpowiedzialności za kulturę

Polska XXI: rząd wycofuje się z odpowiedzialności za kulturęŹródło: PAP/Grzegorz Jakubowski
d2q86a8
d2q86a8

Parlamentarzyści koła poselskiego Polska XXI zarzucili rządowi, że wycofuje się z odpowiedzialności za sferę kultury. Wezwali także do zwiększenia wydatków budżetowych przeznaczanych na ten cel.

Posłowie na konferencji prasowej w Sejmie przedstawili dane, z których wynika, że w budżecie na 2009 roku środki przeznaczane na kulturę i dziedzictwo narodowe to 1 601 947 zł, zaś po jego nowelizacji kwota ta wyniosła 1 436 223 zł. W 2010 roku - wskazywali parlamentarzyści Polski XXI - wydatki budżetowe przeznaczone na tę dziedzinę mają wynieść 1 189 365 zł.

Chcemy zaapelować o to, żeby rząd jeszcze przed skierowaniem projektu przyszłorocznego budżetu do Sejmu zmienił go w tej sprawie - podkreślił Kazimierz Michał Ujazdowski. Dodał, że premier Donald Tusk powinien pokazać, że rząd jest odpowiedzialny za kulturę.

Posłowie Polski XXI odnieśli się także do sporu w sprawie mediów publicznych. Według nich w obecnej sytuacji najkorzystniejsze będzie przyjęcie obywatelskiego projektu ustawy medialnej, który popierają stowarzyszenia twórcze. Zakłada on m.in. powszechną opłatę audiowizualną w wysokości 8 zł miesięcznie, opłacaną podobnie jak składki ZUS przez pracodawców.

d2q86a8

Do inicjatyw Polski XXI przyłączył się obecny na wtorkowej konferencji były marszałek Sejmu Ludwik Dorn (obecnie poseł niezrzeszony).
- Rzeczywiście nie jest przypadkiem, że w wymiarze osobistym i pewnych środowisk następuje proces integracji. Narastają przesłanki zewnętrzne do wspólnych przedsięwzięć - tak Dorn odpowiedział na pytanie o możliwość swojego wstąpienia do koła Polski XXI.

- Jest wysoce prawdopodobne, że te wspólne przedsięwzięcia nastąpią - dodał.
* Ani Dorn, ani posłowie Polski XXI nie chcieli sprecyzować, kiedy i jakie działania planują razem podjąć.*

d2q86a8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q86a8