Powieść Anny Mazurkiewicz Jak uszczypnie będzie znak , została pierwszą i jedyną polską książką, którą włączono do ogólnoświatowej kampanii Breast Friends.
Celem tego przedsięwzięcia jest uświadomienie chorym i ich bliskim, jak ważne jest wsparcie otoczenia podczas leczenia choroby nowotworowej. W akcję włączyły się znane postaci medialne, m.in. Marcia Cross, Jerry Hall i Rosanna Arquette.
4 kwietnia w warszawskiej Królikarni zostanie otwarta towarzysząca kampanii Breast Friends wystawa zdjęć wybitnego brytyjskiego fotografa Rankina. Kilka dni wcześniej, 27 marca, odbyła się premiera nowego, wzbogaconego o wstęp autorki, wydania powieści Jak uszczypnie będzie znak . Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Autorskiego.
Paradoksalnie powieść Anny Mazurkiewicz , choć dotyka tematów takich jak choroba i śmierć, jest historią odkrywania smaku i ceny życia.Atakujący znienacka nowotwór powoduje przemianę głównej bohaterki i narratorki z wypalonej życiem kobiety w wieku średnim w osobę doceniającą wartość każdej podarowanej przez los chwili. Kolejne etapy, przez które przechodzi Maryna – odkrycie guza, przerażenie, apatia, operacja amputacji piersi, ulga po diagnozie, że choroba została pokonana, nawrót nowotworu i podjęcie walki z pełną świadomością, że rak może w każdej chwili odebrać możliwość smakowania świata – punktowane są autobiograficznymi opowieściami słynnych kobiet, które żyły na przełomie XIX i XX wieku.
Historia opowiedziana przez autorkę nie jest pozbawiona tezy – z rakiem można i warto walczyć, a życie osoby dotkniętej chorobą nowotworową może być życiem pełnym i spełnionym, zaś perspektywa ciągłego zagrożenia może pobudzać do działania zamiast wpędzać w apatię.