Trwa ładowanie...

Polska na Międzynarodowych Targach Książki w Moskwie

Polska na Międzynarodowych Targach Książki w MoskwieŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Polska jest w tym roku gościem honorowym 18. Międzynarodowych Targów Książki w Moskwie (7-12 września).

Z tej okazji rosyjska publiczność będzie miała szansę spotkać się ze znanymi polskimi autorami: Dorotą Masłowską, Tadeuszem Różewiczem, Wojciechem Kuczokiem i Jerzym Sosnowskim. Spotkania organizują krakowski Instytut Książki i Instytut Polski w Moskwie.

Tadeusz Różewicz jest uznawany za jednego z największych i najwszechstronniejszych twórców polskiej literatury współczesnej. Ten poeta, prozaik i dramaturg zajmuje poczesne miejsce wśród najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Także w Rosji ukazało się w ostatnim czasie kilka jego książek. W Moskwie planowane są dwa spotkania z udziałem Tadeusza Różewicza, które prowadzić będą jego tłumacze: Ksenia Starosielska i Asar Eppel.

Dorota Masłowska to najpopularniejsza polska pisarka młodego pokolenia, której debiutancka Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną stała się najbardziej spektakularnym sukcesem wydawniczym w Polsce w ostatnich latach (ponad 120 000 sprzedanych egzemplarzy), książka ta została już przetłumaczona na sześć języków – niedawno ukazał się jako edycja amerykańska. W tym roku ukazało się także rosyjskie wydanie Wojny polsko-ruskiej (w wydawnictwie Inostranka). Na jednym ze spotkań Dorota Masłowska wystąpi wspólnie z rosyjską autorką Iriną Dieniżkiną.

Wojciech Kuczok jest laureatem najbardziej prestiżowej polskiej nagrody literackiej Nike. Otrzymał ją w ubiegłym roku za powieść Gnój . Podczas spotkania na polskim stoisku Kuczok będzie mówił o rosyjskim wydaniu tej książki, które ukaże się na początku września w wydawnictwie NLO. Drugie spotkanie z Wojciechem Kuczokiem poprzedzi projekcja filmu "Pręgi", zrealizowanego na podstawie Gnoju. Film otrzymał główną nagrodę ostatniego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

d11puq7

Jerzy Sosnowski , znany szeroko w Polsce jako dziennikarz radiowy popularnego programu, a także jako błyskotliwy eseista i pisarz, jest już w Rosji rozpoznawany jako autor sensacyjno-fantastycznej powieści z rosyjskim wątkiem szpiegowskim Apokryf Agłai . Pisarz będzie podpisywał jej rosyjskie tłumaczenie (Azbooka 2004), na polskim stoisku opowie także o innych swoich książkach oraz weźmie udział w spotkaniu prezentującym nową literaturę z Polski razem z Dorotą Masłowską i Wojciechem Kuczokiem.

Gospodarzem polskiego stoiska narodowego na targach jest Instytut Książki. Na 150 metrach kwadratowych zostanie zaprezentowana m.in. wystawa Fenomen Solidarności przygotowana przez Ośrodek KARTA z okazji 25-tej rocznicy powstania Solidarności oraz wystawa Polska-Rosja prezentująca polskie książki o tematyce rosyjskiej, opublikowane w ostatnich latach. Ta ostatnia wystawa powstała we współpracy z „Nową Polszą”.

Instytut Książki przygotował także wystawę nowości literackich i książek wydanych dzięki wsparciu Programu Translatorskiego ©POLAND. Na stoisku będzie można otrzymać obszerny katalog poświęcony polskiej literaturze współczesnej, przygotowany w języku rosyjskim. Zawiera on teksty o współczesnej polskiej prozie, poezji, fantastyce, literaturze obyczajowej i dziecięcej. Prezentuje sylwetki i dorobek popularnych w Rosji autorów: Joanny Chmielewskiej, Stanisława Lema, Andrzeja Sapkowskiego oraz pisarzy średniego i najmłodszego pokolenia, między innymi: Jerzego Pilcha, Janusza Głowackiego, Pawła Huelle, Sławomira Shutego, Michała Witkowskiego. W katalogu znajdują się także tłumaczenia fragmentów najciekawszych polskich nowości literackich ostatnich miesięcy.

Na polskim stoisku swoją ofertę wydawniczą przedstawią: Dom Wydawniczy Bellona, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Kurtiak i Ley Wydawnictwo Artystyczne, Langenscheidt, drukarnia OZGRAF, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Rosikon, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Wydawnictwo Naukowe PWN, Wydawnictwo Universitas, Ars Polona, Wydawnictwo Debit.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj