Trwa ładowanie...
francja
23-04-2010 13:52

Polska na Marché de la Poésie w Paryżu

Share
Polska na Marché de la Poésie w ParyżuŹródło: Inne
d4dfput

Polska będzie gościem honorowym tegorocznej edycji targów książki poetyckiej Marché de la Poésie (18–22 czerwca), najważniejszego paryskiego wydarzenia poetyckiego w roku.

Jest to impreza plenerowa organizowana na placu Saint-Sulpice, w centrum Paryża. Składa się z dwóch części: targów z udziałem francuskich wydawców poezji oraz imprez poetyckich: spotkań z autorami, wieczorów poetyckich, koncertów, projekcji filmowych.

W ramach polskiego wystąpienia do Francji przyjedzie pięcioro poetów: Ewa Lipska , Tomasz Różycki , Dariusz Suska , Adam Zagajewski i Adam Zdrodowski . Ich wiersze będą czytane przez nich samych, a także po francusku przez aktorów podczas dwóch wieczorów autorskich, 19 czerwca na targach i 22 czerwca w sali paryskiego merostwa. Drugi z wieczorów będzie spotkaniem poetów polskich, francuskich i katalońskich. 20 i 21 czerwca autorzy będą podpisywali tomiki swoich wierszy na stoisku polskim oraz na stoiskach wydawców francuskich.

Pierwszego dnia targów, 18 czerwca, w ramach polskiego wystąpienia odbędzie się koncert poetycki Grzegorza Turnaua.

d4dfput

19 czerwca w kinie Arlequin rozpocznie się festiwal filmów polskich. Publiczność obejrzy m.in.: „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, „Pornografię” Jana Jakuba Kolskiego, „Panny z Wilka” Andrzeja Wajdy i „Salto” Tadeusza Konwickiego . O zaprezentowanych polskich filmach opowiadać będą zaproszeni poeci. Festiwal potrwa do 23 czerwca.

W programie także spotkanie z Maciejem Niemcem i Krzysztofem Jeżewskim, polskimi poetami mieszkającymi w Paryżu, które odbędzie się 18 czerwca.

Polskie stoisko poprowadzi Księgarnia Polska w Paryżu, która będzie sprzedawała zarówno książki w języku polskim, jak i tłumaczenia polskiej poezji na francuski.

Organizatorami polskiego wystąpienia są Instytut Książki i Instytut Polski w Paryżu.

d4dfput
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dfput
d4dfput