Trwa ładowanie...

Polska na językach

Polska na językachŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

12 maja rusza w Krakowie kongres tłumaczy literatury polskiej. Spotkanie potrwa do 14 maja.

W trakcie kongresu Instytut Książki poda nazwisko laureata nagrody Transatlantyku – nagrody dla autora przekładu polskiej literatury.

Najmocniej reprezentowaną grupą będą tłumacze z obszaru niemieckojęzycznego. Wśród zaproszonych gości znajdą się również przedstawiciele Chin, Wietnamu i Australii. Niektórzy z nich zostaną w naszym kraju dłużej, by poznać autorów i wydawców.

Spotkanie tłumaczy literatury polskiej jest jedną z metod promocji polskiej twórczości literackiej za granicą. Polska nie może sobie pozwolić na bardziej kosztowne akcje reklamowe, festiwale i spotkania. Taki kongres jest natomiast świetną okazją do nawiązania kontaktów między wydawcami a tłumaczami oraz zachęcenia do polskiej literatury.

d29coz4

Polskimi literatami, o których książki najłatwiej poza granicami naszego kraju, są: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz, Ryszard Kapuściński, Stanisław Lem, Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Antoni Libera.

Najwięcej polskich książek ukazuje się w przekładach na język niemiecki. Język ten pełni funkcję swoistego łącznika – wersje niemieckie polskich utworów trafiają później do rąk wydawców w innych krajach.

Dorobek polskich autorów znajduje również odbiorców w językach bardziej egzotycznych. Kilka lat temu ukazał się Pan Tadeusz po chińsku, a utwory Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza publikuje się w hindi.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj