Trwa ładowanie...

Polska literatura zdobywa świat

Polska literatura zdobywa światŹródło: Inne
d2t3epg
d2t3epg

W tym tygodniu polska literatura będzie się prezentować aż w trzech europejskich miastach. W Lipsku, Paryżu i Londynie zaczynają się międzynarodowe targi książki. Organizatorem polskich stoisk narodowych w Lipsku i Paryżu oraz współgospodarzem stoiska informacyjnego o literaturach tzw. małych języków w Londynie jest Instytut Książki.

Spotkania literackie przygotowywane są wspólnie z Instytutem Polskim. Polskie stoisko liczy 80 m kw. Będą na nim prezentowane nowości literackie, tłumaczenia dofinansowane przez Program Translatorski ©POLAND oraz polskie pisma literackie. Jednakże najważniejszym akcentem ekspozycji będzie twórczość młodych literatów: Doroty Masłowskiej, Sławomira Shutego, Wojciecha Kuczoka, Daniela Odiji, Michała Witkowskiego, Mirosława Nahacza – bohaterów festiwalu „Polococtail”, który rozpocznie w czerwcu w Berlinie i zainauguruje literacką część Roku Polskiego w Niemczech.

Lipskie targi są spotkaniem branżowym, które swą rangą ustępują miejsca jedynie wydarzeniu we Frankfurcie. W tym roku impreza ta zacznie się 17 marca i potrwa cztery dni. Wtedy też międzynarodowej publiczności zaprezentują się Manuela Gretkowska, Paweł Smoleński i Jerzy Pilch.

Manuela Gretkowska będzie promować niemieckie tłumaczenie Polki, opublikowanej w wydawnictwie dtv oraz weźmie udział w dyskusji organizowanej w ramach programu „Kleine Sprachen – Große Literaturen”.

d2t3epg

Paweł Smoleński natomiast będzie dyskutować z Jurijem Andruchowyczem o relacjach polsko–rosyjskich oraz ich obrazie w Niemczech.

Jerzy Pilch zaś spotka się ze swoimi niemieckimi czytelnikami, którzy do tej pory mieli okazję poznać jego powieści Pod Mocnym Aniołem i Inne rozkosze. O jego książkach będzie też mówił doktor Hans Christian Trepte z Uniwersytetu w Lipsku.

Na targach w Paryżu polskim organizatorom przyświecają inne założenia. Tam prezentowane będą sylwetki pisarzy zaliczanych dziś już do klasyki polskiej literatury, Brunona Schulza i Witolda Gombrowicza; 12 wydawców (Bosz, Universitas, Słowo obraz /terytoria, Noir sur Blanc i inni) zaprezentuje swoją ofertę; podczas programu literackiego Marek Bieńczyk z Vaclavem Jamkiem z Czech i Valerem Mikulą ze Słowacji spróbuje rozstrzygnąć problem „Europa Środkowa: czy w ogóle istnieje?”.

d2t3epg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t3epg