Niemieckie wydawnictwo C.H. Beck odmówiło wydania książki włoskiego historyka Luciano Canfory, w której pomija fakt podpisania w 1939 roku przez III Rzeszę i ZSRR tajnego protokołu o podziale Polski i wychwala powojenny rozwój krajów będących w radzieckiej strefie wpływów.
Praca La democrazia - Storia di un'ideologia miała ukazać się w serii Budowanie Europy pod kierownictwem wybitnego francuskiego historyka Jacques'a LeGoffa. Autor książki i włoska prasa zarzucają stronie niemieckiej złamanie umowy, stosowanie cenzury oraz brak tolerancji. Książka ukazała się wcześniej we Włoszech, Francji i Hiszpanii.
– Chodzi o dobre imię naszego wydawnictwa. Wyobrażenie, że młody czytelnik potraktuje jako prawdę to, co wypisuje Canfora, jest przygnębiające – wyjaśnił szef lektorów wydawnictwa, Detlef Felken.
Zdaniem Felkena, Canfora uznał za mit stanowisko, że pakt Stalina z Hitlerem z sierpnia 1939 roku był przygotowaniem do podziału Polski. Włoski historyk pominął tajny protokół do tego paktu, który znany jest od kilkudziesięciu lat. Do wizji historii prezentowanej przez Włocha nie pasował też mord w Katyniu, gdzie Armia Czerwona zlikwidowała 4400 polskich oficerów.
Sprzeciw wydawnictwa wywołały także pochwała polityki ZSRR w Europie Środkowej. Canfora porównał wprowadzanie komunizmu w tej części Europy do laboratorium i nie wspomina o ofiarach tych eksperymentów.
Wydawnictwo nie zgadza się też z krytyczną oceną powojennej historii RFN, szczególnie zarzutem o rewanżyzm, a nawet nazizm pod adresem Konrada Adenauera, pierwszego powojennego kanclerza RFN.
Uważany za specjalistę od historii starożytnej oraz historii idei Canfora związany jest z ruchem komunistycznym.