Trwa ładowanie...
d2v89oj

Polska Europejska Nagroda Literacka 2009 dla Jacka Dukaja

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska Europejska Nagroda Literacka 2009 dla Jacka Dukaja
(Inne)
d2v89oj

Zwycięzcą polskiej części konkursu Europejska Nagroda Literacka 2009 został Jacek Dukaj , autor powieści Lód .

W uzasadnieniu wyboru, dokonanego przez jury pod przewodnictwem prof. Jerzego Jarzębskiego, czytamy: Lód Jacka Dukaja to wielowątkowa, doskonale napisana powieść sensacyjna, która zarazem zawiera niezwykle interesujące pomysły na temat religijności i mistyki tworzącej się w świecie mrozu, wpływu na świat systemów logiki. (...) Dukaj stworzył niezwykle wielostronną, wykorzystującą wiedzę i inspiracje płynące z różnych dziedzin panoramę świata, jednocześnie powieść jego pozostała książką do czytania, przykuwającym uwagę czytelnika splotem zdarzeń i przesycających je namiętności.

Nagroda została powołana w grudniu przez parlament Unii Europejskiej. Biorą w niej udział 34 kraje uczestniczące w programie Kultura UE. Zostały one podzielone na trzy grupy - po jedenaście lub dwanaście krajów każda.

d2v89oj

Każdego roku, w trzyletnim cyklu funkcjonowania Europejskiej Nagrody Literackiej, wezmą w niej udział tylko pisarze z jednej grupy krajów. Polska wraz z Austrią, Chorwacją, Francją, Węgrami, Irlandią, Włochami, Litwą, Norwegią, Portugalią, Słowacją i Szwecją znalazła się w pierwszej grupie, która wyłoni swoich laureatów jeszcze w tym roku.

W każdym z tych państw powołano narodowe jury, które przedstawiło nominacje i wybrało zwycięzcę z danego kraju. Wszyscy zwycięzcy z krajów należących do danej grupy będą laureatami nagrody - na pierwszej uroczystości wręczenia Europejskiej Nagrody Literackiej, która odbędzie się w październiku w Brukseli, spotka się więc dwunastu równorzędnych laureatów. W trzyletnim cyklu funkcjonowania danej edycji nagrody zwycięzców będzie więc aż 34.

W marcu jury ogłosiło tytuły 12 polskich książek nominowanych do nagrody. Nominowano: Dawida Bieńkowskiego za powieść Nic , Jacka Dehnela za Lalę , Jacka Dukaja ( Lód ), Ignacego Karpowicza ( Cud ), Artura Liskowackiego ( Mariasz ), Dorotę Masłowską ( Paw Królowej ), Krzysztofa Niewrzęda ( Wariant do sprawdzenia ), Tomasza Piątka ( Pałac Ostrogskich ), Krzysztofa Vargę ( Nagrobek z lastryko ), Michała Witkowskiego ( Barbara Radziwiłłówna z
Jaworzna-Szczakowej
), Janusza Rudnickiego ( Chodźcie, idziemy ) oraz Daniela Odiję ( Niech to nie będzie sen ).

Każdy z 12 laureatów nagrody otrzyma 5 tys. euro, będzie też uczestniczył w promocjach zorganizowanych w październiku w Brukseli oraz na międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem.

d2v89oj

Podziel się opinią

Share
d2v89oj
d2v89oj